LNBM: Victorie în prelungiri pentru gazdeFlaviu Buboi / SportPictures.eu
11 Mar 2019

LNBM: Victorie în prelungiri pentru gazde

”U” BT Cluj-Napoca a obținut in extremis victoria pe teren propriu în partida cu BCM U FC Argeș Pitești. Elevii lui Mihai Silvășan au recuperat un handicap de 9 puncte în ultimele 90 de secunde și s-au impus în repriza suplimentară în care Dykes și Dorsey au înscris câte 6 puncte.

Partida a decurs într-o notă de echilibru, niciuna dintre cele două formații nereușind să se distanțeze la mai mult de 6-7 puncte până în ultimul sfert, atunci când oaspeții au revenit de la -4, 69:65, până la 80:89 cu un minut și jumătate până la finalul timpului regulamentar. După ce le-au dat emoții puținilor spectatori care au populat tribunele Polivalentei clujene, elevii lui Mihai Silvășan au fost mai atenți în repriza suplimentară și au tranșat victoria.

Dykes, cu 22 de puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive, și Dorsey, tot 22 de puncte, 4 recuperări și 7 pase decisive, au fost principalii jucători ai gazdelor, în timp ce pentru piteșteni Carson a fost cel care a tras echipa după el cu 27 de puncte marcate, 7 recuperări și 8 pase decisive.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 6-a

Vineri, 8 martie

CSM CSU Oradea - SCM U Craiova  83:79 (25:10, 11:24, 23:21, 24:24)

Sâmbătă, 9 martie

BC CSU Sibiu - SCM Timișoara  97:71 (21:24, 21:19, 27:13, 28:15)

Luni, 11 martie

”U” BT Cluj-Napoca - BCM U FC Argeș Pitești  106:104 (19:20, 22:20, 28:25, 20:24, 17:15)