LNBM: Surprize la PiteștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Apr 2021

LNBM: Surprize la Pitești

Ultimele patru partide din turneul 10 al Ligii Naționale de baschet masculin s-au disputat astăzi la Cluj și Pitești. Dacă în BTarena favoritele s-au impus fără probleme, U-Banca Transilvania contra celor de la CSM VSKC Miercurea Ciuc, iar CSA Steaua în jocul disputat cu CSM 2007 Focșani, în cele două partide de la Pitești outsider-ele au provocat surpriza.

În jocul contra celor de la CSU Sibiu, SCM Timișoara a fost condusă timp de trei sferturi, dar a intrat în ultimele 10 minute cu avantaj de o posesie, 62:60, iar de la 76:76 în ultimul minut de joc Gajic și Mijajlovic au parafat victoria cu numărul 9 a bănățenilor. Mult mai echilibrată, dar la fel de dramatică pe final a fost și confruntarea dintre gazdele de la FC Argeș Pitești și CSM CSU Oradea. Combatantele au alternat la conducere și se părea că orădenii se îndreaptă spre victorie controlând ultimul sfert al partidei, dar Jeremic i-a adus pe piteșteni în avantaj, 63:62, cu 29 de secunde până la ultima sirenă și orădenii nu au mai putut fructifica ultimul atac. Piteștenii au obținut al 13-lea succes din 19 partide și ocupă locul 4.

Următoarele două runde se vor disputa la finele săptămânii viitoare și vor fi găzduite de sala Dinamo din Capitală, sala „Transilvania” din Sibiu și arena „Antonio Alexe” din Oradea.

Iată programul și rezultatele turneului cu numărul 10:

Joi, 1 aprilie

ABC Athletic Neptun Constanța – SCM U Craiova  53:73 (16:21, 12:20, 14:16, 11:16)

CSO Voluntari – Dinamo București  105:90 (23:26, 25:28, 29:25, 28:11)

Vineri, 2 aprilie

Dinamo București – ABC Athletic Neptun Constanța  86:71 (26:14, 17:15, 16:19, 27:23)

CSA Steaua București – CSM VSKC Miercurea Ciuc  104:78 (29:22, 24:21, 22:15, 29:20)

BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea  71:82 (14:19, 25:16, 17:20, 15:27)

SCM U Craiova – CSO Voluntari  71:86 (18:20, 24:28, 14:19, 15:19)

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – CSM 2007 Focșani  92:74 (24:17, 21:15, 26:18, 21:24)

FC Argeș Pitești – SCM Timișoara  79:72 (26:24, 19:12, 21:16, 13:20)

Sâmbătă, 3 aprilie

CSM 2007 Focșani – CSA Steaua București  68:93 (10:20, 23:28, 19:26, 16:19)

SCM Timișoara – BC CSU Sibiu  80:76 (16:22, 22:20, 24:18, 18:16)

CSM VSKC Miercurea Ciuc – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  66:86 (17:10, 15:27, 15:26, 19:23)

CSM CSU Oradea – FC Argeș Pitești  62:63 (18:16, 12:14, 16:16, 16:17)