LNBM: Surpriză pe Bega, thriller în BănieStefan Constantin / SportPictures.eu
19 Ian 2019

LNBM: Surpriză pe Bega, thriller în Bănie

Prima etapă a fazei a doua a Ligii Naționale de baschet masculin a debutat ieri cu o surpriză importantă la Timișoara și a continuat cu o victorie pe secundele de final a campioanei la Craiova.

SCM Timișoara a subordonat CSU Sibiu în sala ”Constantin Jude” cu un final de meci în care s-a distanțat decisiv de la 73:74 până la final cu un run de 13:5 în ultimele 4 minute de joc. Marko Stojadinovic, Brandon Randolph și Nikola Pesakovic au înscris câte 14 puncte pentru gazde, în timp ce pentru ”vulturi” Randal Falker a contribuit cu 18 puncte, dar nu a putut împiedica cea de-a patra înfrângere a elevilor lui Dan Fleșeriu.

Într-un meci al orgoliilor, CSM CSU Oradea a rezistat pe terenul revelației SCMU Craiova și a obținut victoria cu o secundă și jumătate înainte de final prin coșul de 2 puncte înscris de Watson. Tensiunea a fost mare pe banca gazdelor și în tribune, justificat de faptul că elevii macedoneanului Aleksandar Todorov au condus aproape trei sferturi din meci. Ucraineanul Vladyslav Koreniuk a fost cel mai bun jucător al gazdelor, dar cele 22 de puncte și 8 recuperări nu au fost decisive în economia partidei. De partea cealaltă, Muhamed Pasalic a fost cel mai bun marcator al orădenilor cu 14 puncte dintre care 9 din aruncări de 3 puncte.

În grupa Galbenă, Steaua și Dinamo au învins la scor în deplasările de la Galați și Constanța, în timp ce la Voluntari gazdele s-au impus într-un meci cu peste 200 de puncte înscrise.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa 1

Vineri, 18 ianuarie

SCM Timișoara - BC CSU Sibiu  86:79 (25:27, 25:21, 19:19, 17:12)

Sâmbătă, 19 ianuarie

SCM U Craiova - CSM CSU Oradea  78:80 (24:18, 21:25, 15:21, 18:16)

Duminică, 20 ianuarie

BCM U FC Argeș Pitești - ”U” BT Cluj-Napoca

Grupa Galbenă – etapa 1

ABC Athletic Constanța - Dinamo Știința București  69:85 (15:28, 23:18, 18:18, 13:21)

CSO Voluntari - CS Municipal Mediaș  105:97 (24:18, 41:25, 15:28, 25:26)

CSM Phoenix CSU Galați - Steaua București  63:87 (11:29, 14:20, 24:15, 14:23)