LNBM: Steaua strânge ecartul față de liderRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Mar 2016

LNBM: Steaua strânge ecartul față de lider

După victoria din prelungiri din fieful orădenilor, Steaua s-a apropiat la numai un punct distanță de CSM CSU Oradea în fruntea clasamentului Ligii Naționale Masculine de baschet.

Deznodământul partidei putea fi cunoscut la finalul celor 40 de minute, dar Titus Nicoară a ratat a doua aruncare liberă de care a beneficiat cu câteva secunde înainte de finalul ultimului sfert, astfel încât cu scorul 72:72 s-a intrat în repriza de prelungiri. Aici, elevii lui Claudiu Fometescu au făcut diferența prin cele 7 puncte reușite de Porter Troupe, omul meciului cu un total de 30 de puncte înscrise, și s-au impus la diferență de două puncte. Alături de Troupe a ieșit în evidență și Chris Cooper, autor a nu mai puțin 14 recuperări, 8 ofensive și 6 defensive, în timp ce la gazde Barnette (18 puncte, 8 recuperări) și Franklin (17 puncte) au dus greul.

În celelalte partide ale grupei 1-6, gazdele s-au impus la scoruri aproape identice. BC Mureș a învins U-Banca Transilvania și s-a apropiat la un singur punct de echipa clujeană, iar craiovenii au întors rezultatul de la pauză în confruntarea cu CSU Atlassib.

În grupa 7-12 gorjenii continuă chinul, pierzând astăzi cu BC Timișoara, care ajunge la trei victorii consecutive. Gălățenii leagă patru succese după ce au învins Dinamo în Capitală, iar piteștenii au făcut spectacol în fața ”lanternei roșii” Gaz Metan.