LNBM: Steaua se impune în Ștefan cel MareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Ian 2020

LNBM: Steaua se impune în Ștefan cel Mare

Penultima etapă a sezonului regulat al Ligii Naționale de baschet masculin s-a disputat în acest final de săptămână și s-a încheiat cu rezultate interesante.

Sâmbătă, lideul U-Banca Transilvania Cluj a cedat surprinzător pe teren propriu în fața celor de la SCMU Craiova și a înregistrat a doua înfrângere în această ediție de campionat. Meciul a fost decis în mare măsură în startul ultimului sfert de două ”triple” ale lui Tyler Laser ce i-au dus pe olteni de la -10, 74:64, la două posesii în urma elevilor lui Mihai Silvășan și le-a dat încredere oaspeților că au capacitatea de a se impune. Succesul este al cincilea pentru olteni, care au o șansă în plus de a prinde un loc în Top 6 față de SCM Timișoara, surclasată de CSM CSU Oradea în sala ”Antonio Alexe”, și de Dinamo Știința, învinsă în Ștefan cel Mare de Steaua în ”eternul derby”.

Roș-albaștrii au fost superiori în ultimul sfert și a gestionat mai bine stresul aruncărilor libere după ce rataseră exasperant și aduseseră procentajul sub 50%. Keith Clanton a fost din nou MVP-ul lor și s-a situat din nou în zona double-double cu 16 puncte și 14 recuperări, în timp ce Karlo Vragovic a fost principalul marcator cu 18 puncte, în timp ce pentru gazde Mladen Jeremic a înscris 21 de puncte. Steaua urcă pe locul 4 cu 6 victorii și are asigurat locul în Top 6.

Iată programul rundei a 13-a:

Grupa A

Sâmbătă, 11 ianuarie

BC CSU Sibiu - BCMU FC Argeș Pitești  78:73 (24:26, 20:13, 17:15, 17:19)

CSM CSU Oradea - CS SCM Timișoara  90:52 (27:15, 16:13, 27:13, 20:11)

U-Banca Transilvania Cluj - SCMU Craiova  88:94 (22:23, 26:26, 20:11, 20:34)

Duminică, 12 ianuarie

Dinamo Știința București - Steaua București  70:73 (18:23, 19:16, 15:17, 18:17)

Grupa B

CSM VSKC Miercurea Ciuc - CSO Voluntari  70:90 (17:25, 16:26, 14:29, 23:10)

ABC Athletic Constanța - CS Municipal Mediaș  64:88 (17:14, 10:27, 23:24, 14:23)

CS Municipal Galați - CSM 2007 Focșani   99:94 (23:25, 20:27, 25:17, 31:25)