LNBM: Steaua, neînvinsă după șase etapeMarian Burlacu / SportPictures.eu
29 Oct 2016

LNBM: Steaua, neînvinsă după șase etape

Etapa a 6-a a Ligii Naționale de baschet masculin a programat astăzi trei partide. La Oradea, campioana a obținut o victorie lejeră în compania celor de la SCMU Craiova, meci în care vioara întâi a fost Mirkovic cu 22 de puncte înscrise și 3 assist-uri.

La Cluj, U-Banca Transilvania a decis soarta jocului cu Olimpic Baia Mare încă din primul sfert, încheiat cu scorul de 26:9. Torok, 25 de puncte, și Ouzzy Barro, în ”double-double” cu 11 puncte și 10 recuperări, s-au numărat printre artizanii victoriei.

Ultima partidă a zilei s-a disputat la Galați, unde Steaua a câștigat, dar nu fără emoții în fața celor de la Phoenix și își păstrează invincibilitatea în competiția internă. Cu Runkauskas, 19 puncte, și Jevtovic, 14 puncte și 10 recuperări, roș-albaștrii au navigat în zona de siguranță după ce gălățenii au dominat primul sfert și au revenit pe tabelă în sfertul al treilea.

Iată rezultatele rundei a 6-a:

Sâmbătă, 29 octombrie

CSM CSU Oradea - SCMU Craiova  73:58 (42:26)

U-Banca Transilvania Cluj - BC Olimpic Baia Mare  91:69 (44:33)

CS Phoenix Galați - Steaua CSM Eximbank  74:78 (33:36)

Duminică, 30 octombrie

CS Dinamo București - BC CSU Sibiu

Luni, 31 octombrie

BC Mureș Tg. Mureș - BC SCM Timișoara

BCMU Pitești stă datorită retragerii echipei CS Municipal Ploiești din campionat.