LNBM: Sibienii își consolidează poziția de lideriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Feb 2019

LNBM: Sibienii își consolidează poziția de lideri

CSU Sibiu s-a impus în sala ”Transilvania” în partida contra celor de la SCM Craiova, echipă care înregistrează a treia înfrângere în ultimele patru etape și se îndepărtează de primele două poziții ale clasamentului.

Elevii lui Dan Fleșeriu și-au apropiat victoria în ultimul sfert al partidei după ce aveau +11 pe tabelă, 42:31 și 44:33, la jumătatea sfertului 3 pe care l-au încheiat cu avantaj de o posesie, 50:48. Cu un parțial de 27:20 pe ultimele 10 minute, ”vulturii” s-au impus cu 77:68 având în Isaiah Philmore cel mai bun marcator cu 19 puncte și în Monyea Pratt cel mai bun recuperator cu 12 recuperări.

Este cea de-a 14-a victorie a sibienilor în 18 partide disputate, performanță ce îi situează pe primul loc, urmăritoarea lor ”U” BT Cluj-Napoca având un scor de 12-5 și având de disputat mâine un meci dificil cu CSM CSU Oradea pe teren propriu.

În grupa Galbenă am înregistrat două victorii ale oaspeților, surprinzătoare fiind victoria celor de la CSO Voluntari în sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu”. Steaua a înregistrat prima înfrângere în această fază a competiției cu o prestație slabă, un procentaj de reușită al aruncărilor de 36% nefiind îmbucurător pentru formația condusă de Sașa Ocokolic pentru care astăzi au evoluat doar 8 jucători. Doar Skylar Spencer, în double-double cu 12 puncte și 18 recuperări dintr-un total de 38 ale echipei, a fost la nivelul pe care și-l dorește echipa roș-albastră care săptămâna viitoare se va deplasa în Ștefan cel Mare.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 4-a

Sâmbătă, 9 februarie

BC CSU Sibiu - SCM U Craiova  77:68 (21:20, 16:11, 13:17, 27:20)

Duminică, 10 februarie

”U” BT Cluj-Napoca - CSM CSU Oradea

Luni, 11 februarie

BCM U FC Argeș Pitești - SCM Timișoara

Grupa Galbenă – etapa a 4-a

ABC Athletic Constanța - CSM Phoenix CSU Galați  62:79 (15:10, 12:29, 22:13, 13:27)

Steaua București - CSO Voluntari  72:77 (18:13, 15:26, 24:18, 15:20)

Dinamo Știința București - CS Municipal Mediaș

Grupa Albastră – etapa a 4-a

Vineri, 8 februarie

CSM Târgu Mureș - CSM 2007 Focșani  76:56 (19:15, 16:13, 24:11, 17:17)

Rapid București - CSM VSKC Miercurea Ciuc  89:86 (21:21, 21:21, 19:16, 28:28)

CSM Sighetu Marmației - ACS Târgu Jiu  97:83 (27:27, 16:21, 31:11, 23:24)

Grupa Verde – etapa a 3-a

CS Agronomia București - CS Universitatea Cluj  81:71 (20:14, 24:12, 16:19, 21:26)