LNBM: Sibienii înving și supraviețuiesc în finalăValentin Macrea / SportPictures.eu
02 Iun 2019

LNBM: Sibienii înving și supraviețuiesc în finală

Sibienii nu abandonează lupta după ce au pierdut ambele partide disputate pe teren propriu și după ce astăzi au reușit să învingă campioana CSM CSU Oradea în propriul fief au căpătat noi speranțe.

Elevii lui Dan Fleșeriu au condus ostilitățile în mare parte din joc și au dovedit determinare în fața gazdelor orădene conducând cu 10 puncte la jumătatea sfertului 2, scor 16:26. Orgoliul rănit al ”leilor” a determinat revenirea de pe tabelă și imediat după pauza mare au trecut în avantaj, 32:31, după care ambele formații au alternat la conducere până în startul ultimului sfert. De la 51:50 oaspeții s-au distanțat treptat și au menținut un avans de două sau trei posesii până la finalul jocului, atunci când tabela indica 64:71.

Kevin Christopher Hardy a fost cel mai prolific marcator al celor de la CSU Sibiu cu 16 puncte, în timp ce în tabăra gazdelor Giordan Lee Watson a înscris 17 puncte, iar Kristopher Jameil Richard 16 puncte.

Orădenii mai au o șansă de a câștiga finala în meciul de marți transmis de canalul Digi Sport 2, în cazul în care ”vulturii” ar câștiga partida cu numărul 4 meciul decisiv urmând să se dispute vinerea viitoare la Sibiu.