LNBM: Sibienii îi demolează pe olteni după pauza mareValentin Macrea / SportPictures.eu
11 Mai 2019

LNBM: Sibienii îi demolează pe olteni după pauza mare

Astăzi au demarat partidele semifinalelor Ligii Naționale de baschet masculin. În sala Transilvania din Sibiu gazdele au bifat prima victorie în disputa cu SCMU Craiova după un sfert 3 în care au anulat avantajul de o posesie al oaspeților cu un parțial de 29:9.

Justas Tamulis a avut o prestație deosebită în acest interval cu 11 puncte înscrise, performanță cu care formația gazdă a destabilizat jocul oltenilor, care și în ultimele 10 minute au înscris tot 9 puncte.

Meciul secund este programat luni tot la Sibiu, în timp ce mâine debutează la Cluj cealaltă semifinală, ”U” BT primind replica campioanei CSM CSU Oradea.

În jocurile pentru locurile 5-8 gazdele s-au impus categoric la Pitești și Timișoara, Steaua și Dinamo fiind nevoite să învingă miercuri pe teren propriu pentru a împinge duelurile în meci decisiv.

Iată rezultatele și programul partidelor:

Semifinale

Sâmbătă, 11 mai

BC CSU Sibiu - SCM U Craiova  83:61 (19:18, 21:25, 29:9, 14:9)