LNBM: Sibienii câștigă ambele partide pe teren propriuMircea Roșca / SportPictures.eu
13 Mai 2019

LNBM: Sibienii câștigă ambele partide pe teren propriu

CSU Sibiu nu a repetat greșeala din urmă cu două zile și a început în forță a doua partidă de pe teren propriu din semifinala cu SCM U Craiova.

Jucătorii pregătiți de Dan Fleșeriu au avut un start în forță și au beneficiat de imprecizia în aruncări a oaspeților pentru a încheia primele 10 minute cu un avans de 12 puncte pe tabelă, avans extins în continuare în următoarele două sferturi. Cu un avans de 28 de puncte înaintea ultimului sfert, sibienii au redus turația și le-au permis oltenilor să încheie ultima parte a meciului într-un relativ echilibru.

Justas Tamulis a fost din nou cel mai bun marcator al partidei cu 18 puncte înscrise, din tabăra oaspeților evidențiindu-se Porter Troupe cu 14 puncte.

Diferența dintre cele două protagoniste le-a adus sibienilor un avans decisiv și îi obligă pe olteni ca în meciurile din Bănie să dea totul pentru a rămâne în lupta pentru accederea în finală. Semifinala se mută pentru două partide la Craiova, prima dintre ele fiind programată pentru vineri, 17 mai.

Iată rezultatele și programul partidelor:

Semifinale

Sâmbătă, 11 mai

BC CSU Sibiu - SCM U Craiova  83:61 (19:18, 21:25, 29:9, 14:9)

Duminică, 12 mai

”U” BT Cluj-Napoca - CSM CSU Oradea  86:90 (21:21, 17:22, 20:20, 20:15, 8:12)

Luni, 13 mai

BC CSU Sibiu - SCM U Craiova  88:59 (20:8, 21:16, 28:17, 19:18)