Liga 1: Concordia Chiajna vs. FC Voluntari (live)
    SuperLiga CEC Bank: CSM București vs. CSM Știința Baia Mare (live)
    Digisport 1
LNBM: Roller-coaster la SibiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Apr 2018

LNBM: Roller-coaster la Sibiu

Spectacol cu happy-end pentru suporterii sibieni în sala Transilvania. CSU Sibiu a revenit de la -10 la +21 și a fost egalată la 69 la jumătatea ultimului sfert de BCMU FC Argeș Pitești, dar a câștigat ultimele cinci minute cu larga contribuție a lui Tyler Laser, autor a nu mai puțin de 11 puncte în acest interval de timp. În total, Laser a înscris 21 de puncte în meci și a fost MVP-ul partidei, în timp ce pentru piteșteni Alexander Kostoski și Andriy Agafonov au înscris câte 19 puncte fiecare.

Celălalt meci al zilei s-a disputat tot în grupa locurilor 1-6, CSM CSU Oradea revenind cu o victorie în fața propriilor suporteri după înfrângerea din etapa trecută cu Steaua. Elevii lui Cristian Achim au controlat jocul cu SCM Timișoara și au înregistrat a 19-a victorie din cele 28 de meciuri jucate egalând echipa de pe ultima treaptă a podiumului, Steaua, dar cu un coșaveraj inferior staționează pe locul 4. Goran Gajovic și Bogdan Nicolescu au înscris câte 14 puncte pentru orădeni, dar remarcatul serii a fost Mladen Jeremic cu 20 de puncte dintre care 15 din aruncări de 3 puncte.

Iată programul rundei a 28-a:

Vineri, 13 aprilie

U-Banca Transilvania Cluj - CSM Steaua Eximbank  94:99 (21:32, 14:21, 21:13, 21:11, 8:8, 9:14)

SCMU Craiova - CS Dinamo București  123:65 (25:19, 34:17, 33:17, 31:12)

Sâmbătă, 14 aprilie

CSM CSU Oradea - BC SCM Timișoara  74:70 (16:10, 16:21, 27:15, 15:24)

BC CSU Sibiu - BCMU FC Argeș Pitești  84:77 (11:20, 32:19, 24:12, 17:26)

Duminică, 15 aprilie

CS Politehnica Iași - CS Phoenix Galați

Prin retragerea echipei BC Mureș Tg. Mureș din campionat, BC Timba Timișoara stă.