LNBM: Piteștenii înving cu emoții în epilogul rundeiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Mar 2019

LNBM: Piteștenii înving cu emoții în epilogul rundei

Ultima partidă a etapei a 8-a a grupei Roșii s-a disputat la Pitești între BCM U FC Argeș și SCM U Craiova. Gazdele au suferit pe finalul partidei după ce în sfertul al treilea conduceau cu 14 puncte, 68:54, fiind egalați la 74 cu 4 minute înainte de ultima sirenă. Mai mult decât atât, craiovenii au trecut la conducere cu 76:80, dar piteștenii au revenit prin reușita de 2 puncte și libera suplimentară a lui Sturanovic. Mo Curry a pierdut balonul cu 36 de secunde înainte de final și comite o greșeală tehnică faultându-l pe Tudor Gheorghe, permițându-le gazdelor să revină în avantaj de la 79:80 și să încheie cu un avantaj de trei puncte, 83:80. Este cea de-a noua victorie a piteștenilor, care egalează SCM Timișoara, în timp ce craiovenii rămân cu 11 succese din 22 de meciuri.

În grupa Galbenă, Dinamo a început perfect, dar a avut emoții pe finalul meciului din Ștefan cel Mare cu CSM Phoenix CSU Galați. Cu +17, 37:20, la mijlocul sfertului secund, dinamoviștii s-au văzut cu un avantaj minim pe tabelă, 74:73, cu două minute înainte de ultima sirenă. Tripla lui Kumpys venită imediat le-a dat gazdelor liniștea de a gestiona finalul, din rândul dinamoviștilor evidențiindu-se Justin Baker cu 23 de puncte și 8 recuperări, Michael Deloach cu 18 puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive, precum și Ousmane Barro cu 16 puncte și 11 recuperări.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 8-a

Sâmbătă, 23 martie

”U” BT Cluj-Napoca - BC SCM Timișoara  95:86 (21:22, 26:18, 26:14, 22:32)

CSU Sibiu - CSM CSU Oradea  70:72 (20:19, 13:20, 15:17, 22:16)

Duminică, 24 martie

BCM U FC Argeș Pitești - SCM U Craiova  83:80 (25:20, 22:18, 21:20, 15:22)

Grupa Galbenă – etapa a 8-a

Miercuri, 20 martie

ABC Athletic Constanța - CSO Voluntari  66:91 (14:24, 14:21, 16:30, 22:16)

Steaua București - CS Municipal Mediaș  84:60 (25:16, 11:14, 35:16, 13:14)

Dinamo Știința București - CSM Phoenix CSU Galați  84:75 (24:17, 21:18, 19:17, 20:23)