LNBM: Phoenix provoacă surpriza în BanatRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mar 2018

LNBM: Phoenix provoacă surpriza în Banat

Antepenultima etapă a sezonului regulat al Ligii Naționale de baschet masculin a programat astăzi celelalte trei partide rămase de disputat. În sala ”Constantin Jude” gălățenii au învins pe terenul echipei clasate pe locul secund al clasamentului și o frânează pe BC SCM Timișoara în tentativa de preluare a fotoliului de lider după un meci în care gazdele bănățene aveau +7, 58:51, la jumătatea sfertului 3 și cu trei minute înainte de ultima sirenă erau conduși cu +10, 64:74. Eforturile lui Mladen Jeremic, 21 de puncte și 6 recuperări, nu au fost de ajuns pentru a îngenunchea echipa vizitatoare, pentru care Phillip de Shon Miller a înscris tot 21 de puncte și a bifat 4 recuperări.

La Oradea, elevii lui Cristian Achim au gestionat mai bine finalul de meci în care oaspeții piteșteni au ratat nepermis de la linia aruncărilor libere și au scăpat șansa măcar de a duce partida în prelungiri după ce la pauza mare erau conduși cu +15 pe tabelă. Ultimul meci al zilei a fost cel de la Târgu Mureș, unde CSU Sibiu a dezmembrat fără remușcări o echipă a ”tigrilor” ce se scufundă încet-încet.