LNBM: Orădenii și timișorenii, la un pas de semifinaleRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Mai 2018

LNBM: Orădenii și timișorenii, la un pas de semifinale

Steaua dovedește că are un complex al finalurilor de meci disputate contra timișorenilor și a clacat din nou după ce a condus pe tabelă mai bine de trei sferturi din partidă.

Elevii lui Jukka Toijala au dovedit că nu se concentrează și nu pot găsi soluții nici în ofensivă, nici în defensivă după ce au avut un avans de 12 puncte, 24:36, la jumătatea sfertului 2. Bănățenii au întors la +8 în favoarea lor, 77:69, într-o perioadă de 6 minute și jumătate disputată din ultimul sfert după ce la ultima pauză tabela indica 59:62, iar roș-albaștrii nu au mai putut reveni până la final. Cu 2-1 la general, SCM Timișoara privește mult mai relaxată partida de vineri, o victorie asigurându-le calificarea în semifinale. Presiunea este acum pe steliști, care în cele 7 partide disputate în acest sezon cu bănățenii nu au câștigat decât două.

CSM CSU Oradea a învins în primul meci de la Pitești și îi obligă pe elevii lui Barnabas Szaszgaspar să dea totul în meciul 4 programat vineri. Veniți în Trivale cu gândul de a răzbuna înfrângerea din primul meci de la Oradea, jucătorii pregătiți de Cristian Achim nu le-au permis gazdelor să aibă avantaj pe tabelă decât pentru scurtă vreme pe finalul primului sfert, apoi au accelerat constant și s-au distanțat la +20, 45:65. Martin Zeno a fost cel mai bun marcator pentru orădeni cu 18 puncte urmat de Valeika și Richard cu câte 14, în timp ce Denison a dominat panourile cu 11 recuperări dintre care 8 defensive, în timp ce pentru piteșteni Agafonov a dus din nou greul și a contribuit cu 17 puncte.

Disputele play-off-ului sunt următoarele:

Marți, 8 mai

CS Phoenix Galați - U-Banca Transilvania Cluj  67:71 (23:26, 14:11, 16:18, 14:16)

SCMU Craiova - BC CSU Sibiu  84:85 (25:22, 24:25, 14:17, 21:21)

Miercuri, 9 mai

BCMU FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea  70:83 (23:24, 14:28, 18:17, 15:14)

BC SCM Timișoara - CSM Steaua Eximbank  89:82 (13:19, 22:23, 22:20, 32:20)

Meciurile numărul 4 se vor disputa vineri, 11 mai, iar decisivele, dacă este cazul, pe 14 mai.