LNBM: Orădenii se impun în fața celor de la CSU SibiuDan Ille / SportPictures.eu
02 Apr 2021

LNBM: Orădenii se impun în fața celor de la CSU Sibiu

Capul de afiș al zilei în turneul 10 al Ligii Naționale de baschet masculin a fost partida de la Pitești dintre CSM CSU Oradea și CSU Sibiu, două vechi rivale.

Veniți după calificarea în Final Four-ul FIBA Europe Cup, jucătorii pregătiți de Cristian Achim au făcut diferența în ultimele minute ale partidei. Sibienii au demarat greu, primele puncte fiind înscrise de Tohătan cu o triplă după mai bine de 5 minute de la primul angajament, la scorul de 10:0 în favoarea orădenilor. Elevii lui Dan Fleșeriu au reușit să se redreseze și conduceau la intrarea în ultimul sfert cu un punct, 56:55, apoi orădenii aveau un avans minim, 66:65 când mai erau 4 minute de joc. Triplele lui Broussard, Markovic și Watson au fost esențiale pentru distanțarea decisivă a orădenilor care s-au impus cu 82:71, o diferență mai drastică decât derularea partidei. Orădenii au obținut a 10-a victorie din 14 meciuri și au mâine un alt meci complicat împotriva ambițioasei formații piteștene, care astăzi s-a impus în fața celor de la SCM Timișoara.

Clujenii își continuă parcursul de regularitate, fiind secondați în clasament de CSO Voluntari, învingătoare astăzi după un meci tensionat contra celor de la SCM U Craiova, tehnicianul oltenilor, Aco Todorov, fiind eliminat din teren pentru proteste.

Iată programul și rezultatele turneului cu numărul 10:

Joi, 1 aprilie

ABC Athletic Neptun Constanța – SCM U Craiova  53:73 (16:21, 12:20, 14:16, 11:16)

CSO Voluntari – Dinamo București  105:90 (23:26, 25:28, 29:25, 28:11)

Vineri, 2 aprilie

Dinamo București – ABC Athletic Neptun Constanța  86:71 (26:14, 17:15, 16:19, 27:23)

CSA Steaua București – CSM VSKC Miercurea Ciuc  104:78 (29:22, 24:21, 22:15, 29:20)

BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea  71:82 (14:19, 25:16, 17:20, 15:27)

SCM U Craiova – CSO Voluntari  71:86 (18:20, 24:28, 14:19, 15:19)

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – CSM 2007 Focșani  92:74 (24:17, 21:15, 26:18, 21:24)

FC Argeș Pitești – SCM Timișoara  79:72 (26:24, 19:12, 21:16, 13:20)