LNBM: Orădenii revin pe primul locRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Mar 2016

LNBM: Orădenii revin pe primul loc

Etapa intermediară a Ligii Naționale de Baschet masculin a adus o nouă schimbare a liderului, CSM CSU Oradea revenind în fruntea clasamentului după victoria de pe teren propriu cu BC Mureș coroborată cu înfrângerea Stelei în deplasarea de la Craiova.

Orădenii nu au avut emoții în partida disputată în propriul fief, conducând ostilitățile pe parcursul tuturor celor 40 de minute, în schimb roș-albaștrii au căzut în ultimul sfert al partidei disputate în Bănie, în special ca urmare a eliminărilor lui Bill Amis și Chris Cooper ca urmare a acumulării de câte 5 greșeli personale. U-Banca Transilvania Cluj a făcut un nou pas greșit pe teren propriu, astăzi cu CSU Atlassib Sibiu și pierde un tempou important cu două etape înainte de finalul meciurilor din faza a II-a.

În grupa 7-12 Gaz Metan obține în deplasarea de la Târgu Jiu prima victorie după patru înfrângeri consecutive, iar piteștenii au depășit suta de puncte și s-au apropiat la un punct în urma gălățenilor, cei care ocupă locul 8, care duce în play-off. Dinamo a învins pe final BC Timișoara și revine pe locul 7, având o misiune ușoară în ultimele două etape, meciuri cu Phoenix la Galați și Energia în sala Dinamo.