LNBM: Orădenii revin în fotoliul de liderAlexandru Hojda / Mediafax Foto
20 Dec 2015

LNBM: Orădenii revin în fotoliul de lider

Etapa a 14-a a Ligii Naționale de Baschet masculin a inclus în program meciuri între primele patru echipe clasate, în urma cărora configurația podiumului a cunoscut modificări.

La Oradea, CSM CSU s-a impus la limită într-un meci nerecomandat cardiacilor în care a întâlnit BC Mureș. La intrarea în ultimul sfert gazdele aveau un avantaj de 5 puncte, însă situația a basculat și după 5 minute mureșenii conduceau cu 70:65. Orădenii au revenit la conducere cu două minute înainte de final, moment din care niciuna dintre părți nu a mai reușit vreun punct. Cu această victorie, echipa din orașul de pe malul Crișurilor revine pe primul loc în clasament surclasându-i pe oaspeții lor de astăzi.

La Sibiu, gazdele propulsate de un Hardy în zona double-double – 21 puncte, 14 recuperări – a oferit propriilor suporteri un thriller adevărat în partida cu U-Banca Transilvania. Cel mai bun jucător de pe teren a adus victoria cu o aruncare de 2 puncte cu 6 secunde înainte de final și astfel sibienii urcă pe ultima treaptă a podiumului în locul clujenilor.

Medieșenii și-au luat rămas bun pe acest an de la fanii lor cu a doua victorie din campionat, repurtată contra gorjenilor, și i-au egalat pe timișoreni, învinși categoric în deplasarea de la Craiova. Piteștenii nu au putut produce surpriza în deplasarea de la București unde au jucat contra celor de la Dinamo și speră să încheie anul cu o victorie în etapa viitoare contra celor de la Gaz Metan.