LNBM: Orădenii, primii finaliștiCornel Putan / SportPictures.eu
31 Mai 2021

LNBM: Orădenii, primii finaliști

CSM CSU Oradea este prima finalistă a ediției 2020-2021 a Ligii Naționale de baschet masculin. „Leii” au obținut cea de-a treia victorie în semifinala cu FC Argeș Pitești în Trivale chiar dacă pe final au simțit presiunea gazdelor care s-au apropiat la o posesie când mai erau de jucat 30 de secunde. Mai siguri la aruncările libere, orădenii s-au impus cu 81:79 și cu 3-0 la general așteaptă acum să vadă cine le va da replica în seria de maxim 5 partide ale finalei.

La Voluntari, CSO reușește să se mențină în viață după un meci excelent făcut în fața celor de la U-Banca Transilvania Cluj-Napoca. Reveniți pe propriul teren după două înfrângeri suferite sub Feleac, elevii lui Sasha Ocokolic au excelat la capitolul aruncărilor de 2 puncte, unde au avut un procent de 74% (28 din 38), și au înscris bine și din afara semicercului. Echipele intrând la egalitate pentru ultimul sfert al partidei, practic totul s-a jucat în ultimele 10 minute, în care gazdele au fost mai eficiente și mai concrete în ofensivă și au reușit să se impună cu 100:95. Meciul cu numărul 4 se va disputa tot la Voluntari miercuri, 2 iunie.

Iată programul și rezultatele meciurilor din semifinalele campionatului:

Luni, 24 mai

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – CSO Voluntari  88:83 (22:20, 21:24, 28:21, 17:18)

Marți, 25 mai

CSM CSU Oradea – FC Argeș Pitești  78:54 (28:16, 15:15, 17:10, 18:13)

Miercuri, 26 mai

Joi, 27 mai

CSM CSU Oradea – FC Argeș Pitești  79:59 (18:13, 22:17, 21:20, 18:9)

Luni, 31 mai

FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea  79:81 (11:21, 20:13, 20:24, 28:23)

CSO Voluntari - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  100:95 (26:22, 18:22, 27:27, 29:24)

Miercuri, 2 iunie

CSO Voluntari - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

Sâmbătă, 5 iunie

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca - CSO Voluntari

Finala LNBM se va disputa după sistemul „3 victorii din 5 meciuri” cu partide pe 9 și 11 iunie la echipa mai bine clasată, pe 15 și 17 iunie la echipa mai slab clasată, iar pe 20 iunie, dacă va mai fi cazul, la echipa mai bine clasată.

Finala mică, pentru locurile 3-4, se va disputa după sistemul „2 victorii din 3 meciuri” cu partide pe 9 iunie la echipa mai bine clasată, pe 12 iunie la echipa mai slab clasată și pe 15 iunie, dacă va mai fi cazul, la echipa mai bine clasată.