LNBM: Orădenii înving în primul meci de la Cluj al semifinaleiFlaviu Buboi / SportPictures.eu
12 Mai 2019

LNBM: Orădenii înving în primul meci de la Cluj al semifinalei

Partidă mult mai strânsă decât cea de ieri de la Sibiu în startul celeilalte semifinale a Ligii Naționale de baschet masculin.

CSM CSU Oradea a dat lovitura în prelungirile partidei din BTarena în care gazdele de la ”U” BT au egalat prin Jason Washburn, autor a 4 puncte în ultimul minut de joc ce au echilibrat tabela la 78. În prelungiri, ”triplele” lui Nikola Markovic și Giordan Lee Watson au adus un avantaj din start pentru oaspeți, care au fost la cârma jocului până la final.

Kyndall Dykes a fost din nou cel mai prolific jucător al clujenilor cu 29 de puncte, în timp ce pentru învingători Nikola Markovic a înscris 21 de puncte.

Marți cele două echipe se vor reîntâlni în sala clujeană, însă deja avantajul luat de orădeni poate fi decisiv pentru încheierea seriei de maxim 5 încă din arena ”Antonio Alexe” din orașul de pe Crișuri.

Iată rezultatele și programul partidelor:

Semifinale

Sâmbătă, 11 mai

BC CSU Sibiu - SCM U Craiova  83:61 (19:18, 21:25, 29:9, 14:9)

Duminică, 12 mai

”U” BT Cluj-Napoca - CSM CSU Oradea  86:90 (21:21, 17:22, 20:20, 20:15, 8:12)