LNBM: Orădenii înving din nou pe CSU Sibiu, Dinamo bifează a doua victorieDan Ille / SportPictures.eu
11 Nov 2019

LNBM: Orădenii înving din nou pe CSU Sibiu, Dinamo bifează a doua victorie

CSU Sibiu nu reușește să depășească un prag psihologic și pierde din nou în fața campioanei CSM CSU Oradea. După ce s-au impus în prima etapă a grupei D din FIBA Europe Cup și cu trei zile înainte de reîntâlnirea în aceeași competiție pe terenul sibienilor, orădenii au făcut legea în meciul direct din etapa a 5-a a Ligii Naționale disputat duminică seara în arena ”Antonio Alexe”. După un prim sfert echilibrat, elevii lui Cristian Achim au preluat inițiativa și au condus în permanență pe tabelă până la finalul jocului având în Kris Richard cel mai bun marcator cu 18 puncte. de la oaspeți au ieșit în evidență Randal Falker, în double-double cu 18 puncte și 12 recuperări, și Isaiah Philmore cu 18 puncte și 6 recuperări, însă efortul lor nu a fost îndeajuns susținut de colegii de echipă.

Ultima partidă a rundei s-a disputat în sala din șoseaua Ștefan cel Mare între Dinamo Știința și SCMU Craiova, După un prim sfert excelent făcut de gazde care în startul sfertului următor conduceau cu +18, 30:12, oltenii au dat o replică pe măsură în cel de-al treilea și au anulat avantajul, astfel încât în ultimele 10 minute de joc s-a intrat la egalitate, 57:57. Mai hotărâți să-și apropie victoria, dinamoviștii au început mai bine și după ce s-au distanțat la +5, 62:57, după un minut de joc au gestionat avantajul și s-au distanțat apoi la 72:64. Oaspeții s-au apropiat la o posesie, 76:73, cu 32 de secunde înainte de ultima sirenă, dar Milutinovic a reușit un dunk decisiv pentru soarta partidei. Jeremic a înscris ultimele 2 puncte ale partidei și a fost al doilea marcator al gazdelor cu un total de 14 puncte, Milutinovic fiind cel care a dus greul cu un total impresionant de 30 de puncte. În tabăra cealaltă Laser a adus 18 puncte, iar Stoyanov 15. Etapa viitoare Dinamo se deplasează pe terenul eternei rivale Steaua, în timp ce pentru SCMU Craiova urmează meciul de pe teren propriu cu liderul U-Banca Transilvania Cluj.

Iată programul rundei a 5-a:

Grupa A

Vineri, 8 noiembrie

Steaua București - BCMU FC Argeș Pitești  94:81 (26:17, 20:14, 23:23, 25:27)

Sâmbătă, 9 noiembrie

U-Banca Transilvania Cluj - CS SCM Timișoara  79:70 (22:9, 15:23, 16:19, 26:19)

Duminică, 10 noiembrie

CSM CSU Oradea - BC CSU Sibiu  85:73 (20:17, 23:19, 20:19, 22:18)

Luni, 11 noiembrie

Dinamo Știința București - SCMU Craiova  80:73 (27:12, 17:17, 13:28, 23:16)

Grupa B

Joi, 7 noiembrie

CSM VSKC Miercurea Ciuc - CSM Sighetu Marmației  83:65 (12:10, 20:15, 22:24, 29:16)

ABC Athletic Constanța - CS Municipal Galați  74:75 (8:12, 17:18, 19:23, 30:22)

CSO Voluntari - CSM 2007 Focșani  88:72 (28:25, 19:15, 22:17, 19:15)

CS Municipal Târgu Jiu - CS Municipal Mediaș  80:98 (24:17, 19:25, 13:30, 24:26)