LNBM: Orădenii câștigă ”bătălia leilor”Sabin Malisevschi / SportPictures.eu
08 Mar 2019

LNBM: Orădenii câștigă ”bătălia leilor”

CSM CSU Oradea s-a impus în cel de-al patrulea meci al ediției de campionat disputat contra celor de la SCM U Craiova și depășește echipa antrenata de Aco Todorov în clasament cu 12 victorii față de 11.

În partida disputată în arena ”Antonio Alexe”, campioana a dominat primul sfert și l-a încheiat cu un impresionant +15, 25:10, cu contribuția consistentă a lui Valeika, 10 puncte, apoi oaspeții au dat replica până la pauza mare și au intrat la cabine cu un deficit de doar două puncte.

După o scurtă perioadă în care au condus pe tabelă în sfertul al treilea, oltenii au fost nevoiți să vină din urmă pe tabelă și abia cu trei minute înainte de ultima sirenă au revenit în avantaj, 74:75. Watson cu 2 puncte și Richards cu o triplă și o liberă ”and one” au liniștit spiritele, dar atmosfera a devenit tensionată când mai erau 20 de secunde: Mijajlovic a aruncat de 3 și a ratat, apoi liberele nu au mai putut schimba soarta jocului. Giordan Lee Watson cu 16 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive a fost cel mai bun jucător al gazdelor, în timp ce pentru olteni Porter Silvanus Troupe a contribuit cu 17 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

În grupa Galbenă, după victoria la scor de ieri a Stelei în meciul cu Phoenix, astăzi CSM Mediaș și CSO Voluntari au oferit celor 300 de spectatori medieșeni un joc echilibrat, câștigat de oaspeți datorită prestației de după pauza mare. Rezultatul îi urcă pe ilfoveni pe primul loc până la meciul lui Dinamo cu Athletic programat mâine, cele două formații urmând să se întâlnească în meci direct la Voluntari peste o săptămână.