LNBM: Oltenii le administrează sibienilor prima înfrângereRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Oct 2018

LNBM: Oltenii le administrează sibienilor prima înfrângere

Partidele grupelor valorice A și C din cadrul etapei a 3-a aLigii Naționale de baschet masculin s-au încheiat astăzi. În primul eșalon valoric ultimele două jocuri s-au disputat sâmbătă cu victorii ale gazdelor, surprinzătoare fiind victoria oltenilor în meciul cu CSU Sibiu.

Elevii lui Dan Fleșeriu au pierdut trei dintre patru sferturi ale partidei și revenirea lor de pe final de meci a fost gestionată de gazdele de la SCM U Craiova, pentru care Jason Boone a înscris 19 puncte. După două victorii în primele etape, sibienii au primit acest duș rece din partea oltenilor care au randament maxim după două jocuri disputate, meciul lor din prima etapă contra Stelei fiind amânat. La Oradea, gazdele cu Kristopher Richard autor a 18 puncte, nu le-au lăsat nicio șansă celor de la Dinamo Știința.

În grupa valorică C a fost ziua victoriilor oaspeților. Rapid a tranșat soarta partidei de la Miercurea Ciuc după o primă repriză dominată categoric, în timp ce CSM Phoenix CSU Galați a rupt echilibrul în partea a doua a meciului de la Sighetu Marmației.

Iată programul și rezultatele înregistrate în etapa a 3-a:

Grupa valorică A

Vineri, 19 octombrie

BCM U FC Argeș Pitești - SCM Timișoara  96:91 (16:25, 22:21, 31:23, 27:22)

”U” BT Cluj-Napoca - Steaua București  67:71 (19:21, 17:17, 17:11, 14:22)

Sâmbătă, 20 octombrie

SCM U Craiova - BC CSU Sibiu  74:71 (19:14, 18:13, 22:19, 15:25)

CSM CSU Oradea - Dinamo Știința București  85:69 (26:16, 20:15, 24:20, 15:18)

Grupa valorică B

Sâmbătă, 27 octombrie

CSM Mediaș - CSO Voluntari

ABC Athletic Constanța - Cuza Sport Brăila

Grupa valorică C

CSM 2007 Focșani - CS Universitatea Cluj  84:50 (22:8, 26:11, 18:18, 18:13)

CS Agronomia București - CSM Târgu Mureș  49:76 (14:21, 16:19, 8:22, 11:14)

ACS Târgu Jiu - CN Aurel Vlaicu  82:62 (16:14, 19:16, 28:11, 19:21)

Duminică, 21 octombrie

CSM VSKC Miercurea Ciuc - Rapid București  68:77 (16:22, 9:20, 20:15, 23:20)

CSM Sighetu Marmației - CSM Phoenix CSU Galați  89:109 (22:22, 27:26, 22:28, 18:33)