LNBM: Oltenii câștigă restanța cu SteauaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Dec 2018

LNBM: Oltenii câștigă restanța cu Steaua

Într-o partidă restanță din prima etapă a Ligii Naționale de baschet masculin, în Sala Polivalentă din Bănie SCM U Craiova a dispus aseară de Steaua cu 75:66 (21:18, 20:17, 12:16, 22:15).

După ce prima jumătate a partidei a fost controlată de gazde, elevii lui Sasha Ocokolic au bifat un sfert 3 mai bun decât adversarii lor și s-au apropiat la numai o posesie, 53:51. Mai mult, au preluat conducerea cu 57:55 și păreau capabili să întoarcă rezultatul, dar oltenii au accelerat pe ultimele 6 minute și au făcut diferența profitând și de cele 8 aruncări ratate de steliști în interval de trei minute.

Goran Gajovic a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 20 de puncte, muntenegreanul bifând și 7 recuperări și 4 pase decisive, în timp ce pentru roș-albaștri Zarko Duric a înscris 23 de puncte și a efectuat 6 recuperări.

În urma acestui succes, SCM U Craiova trece pe prima poziție cu 8 victorii din 9 meciuri disputate, în timp ce Steaua rămâne pe locul 6 cu doar 3 victorii. Pentru roș-albaștri urmează sâmbătă un nou joc dificil, pe teren propriu contra celor de la ”U” BT Cluj-Napoca, ocupanta locului 3, în timp ce oltenii se deplasează la Sibiu pe terenul echipei clasate pe poziția a doua a clasamentului.

În alte două meciuri jucate ieri, ambele în grupa valorică C, Rapid s-a impus cu 70:68 în propriul fief în partida cu CSM VSKC Miercurea Ciuc, în timp ce ACS Târgu Jiu a învins tot în Capitală pe CN Aurel Vlaicu cu 90:77.