LNBM: Liderul a ”explodat” după pauzăMircea Roșca / SportPictures.eu
09 Mar 2019

LNBM: Liderul a ”explodat” după pauză

CSM CSU Sibiu a lăsat să spere echipa oaspete de astăzi din sala ”Transilvania” doar până la pauza mare, după care practic a devastat-o. SCM Timișoara a controlat primul sfert al jocului contând pentru etapa a 6-a a grupei Roșii, elevii lui Dan Fleșeriu echilibrând tabela în cel de-al doilea.

Imediat după pauza mare, cu Hardy ”on fire” autor a 10 puncte, ”vulturii” se distanțează pe tabelă la +17, 63:46, și continuă să își mărească ecartul în ultimele 10 minute ajungând la diferența maximă de 27 de puncte, 97:70 cu 100 de secunde înainte de ultima sirenă.

Kevin Hardy a fost cel mai bun jucător al gazdelor cu 17 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive, urmat de Justas Tamulis cu 16 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive, în timp ce pentru timișoreni Sherwood Terrell Brown a adus 15 puncte, a făcut 5 recuperări și a dat o pasă decisivă.

Sibienii au acum 16 victorii din 20 de partide și mai au nevoie de două victorii în ultimele 4 etape pentru a-și asigura prima poziție înainte de intrarea în play-off. Bănățenii rămân cu 9 victorii din același număr de meciuri și trebuie să își apere poziția a 5-a în ierarhie în fața piteștenilor.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 6-a

Vineri, 8 martie

CSM CSU Oradea - SCM U Craiova  83:79 (25:10, 11:24, 23:21, 24:24)

Sâmbătă, 9 martie

BC CSU Sibiu - SCM Timișoara  97:71 (21:24, 21:19, 27:13, 28:15)

Luni, 11 martie

”U” BT Cluj-Napoca - BCM U FC Argeș Pitești

Grupa Galbenă – etapa a 6-a

Joi, 7 martie

Steaua București - CSM Phoenix CSU Galați  94:64 (30:11, 21:18, 21:18, 22:17)

CS Municipal Mediaș - CSO Voluntari  84:92 (20:25, 30:23, 18:25, 16:19)

Dinamo Știința București - ABC Athletic Constanța  85:73 (25:22, 22:19, 14:20, 24:12)

Grupa Albastră – etapa a 5-a

CSM Sighetu Marmației - Rapid București  77:67 (24:19, 18:17, 17:16, 18:15)

CSM Târgu Mureș - CSM VSKC Miercurea Ciuc  84:64 (16:22, 26:17, 21:9, 21:16)

ACS Târgu Jiu - CSM 2007 Focșani

Grupa Verde – etapa a 5-a

CS Agronomia București - CN Aurel Vlaicu București  79:56 (21:23, 19:12, 19:8, 20:13)