LNBM: Jocuri spectaculoase în debutul play-off-uluiFlaviu Buboi / SportPictures.eu
24 Apr 2019

LNBM: Jocuri spectaculoase în debutul play-off-ului

Astăzi au debutat partidele play-off-ului și ale locurilor 9-16 din cadrul Ligii Naționale de baschet masculin. Ținând cont că se desfășoară după sistemul ”3 din 5 jocuri”, primele două partide s-au disputat în play-off și au avut desfășurări interesante.

La Cluj, ”U” BT Cluj-Napoca a primit vizita celor de la Steaua București într-o reeditare a finalei din urmă cu două sezoane și la fel ca toate întâlnirile directe, partida s-a desfășurat după un scenariu palpitant. Cu Mandache în formă bună de joc, autor a 16 puncte, roș-albaștrii aveau un incredibil avantaj de 16 puncte pe tabelă, 35:51, la jumătatea sfertului 3, dar Dykes a dat semnalul revenirii pentru gazde și susținut de Rasic, Easley, Washburn și Calnicenco au intrat în ultimul sfert cu avantaj de o posesie. Demonstrația de forță a elevilor lui Mihai Silvășan a continuat și în ultimele 10 minute, clujenii încheind câștigători prima partidă a seriei de maxim 5, cea de-a doua urmând a se disputa vineri tot în BTarena.

La Craiova, la capătul unui meci în care ambele combatante au alternat la conducere, SCM Timișoara s-a impus în ultimul minut în fața celor de la SCM U Craiova și a luat o opțiune importantă pentru calificarea în semifinale. Pesakovic a înscris coșul victoriei cu 36 de secunde înainte de ultima sirenă și le conferă bănățenilor avantajul moral pentru cea de-a doua partidă programată vineri tot la Craiova.

Mâine debutează duelurile BC CSU Sibiu - Dinamo Știința București și CSM CSU Oradea - BCM U FC Argeș Pitești, precum și cele pentru locurile 9-16, programate să se dispute după sistemul ”2 din 3 jocuri”.