LNBM: În așteptarea finalelorSabin Malisevschi / SportPictures.eu
23 Mai 2019

LNBM: În așteptarea finalelor

Liga Națională de baschet masculin a intrat pe ultima sută de metri. Astăzi au început jocurile de clasament pentru locurile 5-6 și 7-8, pentru ca duminică să debuteze finala mică, iar luni cea mare, în timp ce ierarhia locurilor 9-16 a fost deja stabilită.

În partidele de azi SCM Timișoara a exploatat avantajul meciului pe teren propriu în duelul cu BCM U FC Argeș Pitești pentru locul 5. În arena ”Constantin Jude” bănățenii au avut un 5 de start mai prolific decât cel al piteștenilor și un procentaj mai bun la aruncările de 3 punct, 38% (10 din 26) față de un catastrofal 6% (1 din 18) al oaspeților. Cu Marko Stojadinovic MVP al partidei cu 18 puncte, 5 recuperări și 3 assist-uri, elevii lui Miodrag Perisic pleacă în Trivale pentru meciul secund programat luni cu un moral superior și speră să tranșeze duelul.

În sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu”, Steaua a învins Dinamo Știința grație unui final în care și-a etalat superioritatea. După ce au condus pe parcursul a trei sferturi din meci, roș-albaștrii și-au văzut adversarii apropiindu-se la o posesie, 62:59, la jumătatea ultimului sfert, dar Duric, Delas, Mandache și Spencer au rezolvat finalul partidei. Meciul cu numărul 2 se va disputa tot luni, în sala Dinamo.