LNBM: Gazdele se impun la limită pe BegaStefan Constantin / SportPictures.eu
01 Mar 2019

LNBM: Gazdele se impun la limită pe Bega

Competiția internă masculină s-a reluat astăzi după pauza impusă de meciurile echipei naționale în precalificările pentru FIBA Eurobasket 2021, pe malurile Begăi poposind SCM U Craiova, o echipă cu o singură victorie în ultimele patru etape.

SCM Timișoara a câștigat cu emoții un meci ce părea să îl aibă sub control la startul ultimelor 10 minute. În sala ”Horia Demian”, gazdele aveau +15 pe tabelă, 62:47, la intrarea în ultimul sfert, dar oltenii au revenit și s-au apropiat la un punct, 72:71 prin coșul lui Gajovic. Cu toate acestea, în ultimele 36 de secunde rămase de jucat Pesakovic a ratat aruncarea pentru gazde și chiar dacă aveau șansa ultimului atac, oltenii au pierdut mingea prin Mijajlovic și Randolph a profitat pentru a stabili scorul final, 74:71.

Astfel, bănățenii au obținut a 9-a victorie în 19 etape, în timp ce oltenii rămân cu 11 succesuri după același număr de jocuri disputate ca și gazdele lor de astăzi.

În grupa Roșie se vor mai disputa două meciuri, mâine CSM CSU Oradea primind vizita celor de la BCM U FC Argeș Pitești, în timp ce marele derby ”U” BT Cluj-Napoca - BC CSU Sibiu este programat marți. Până atunci, sâmbătă în sala din Ștefan cel Mare Dinamo primește replica Stelei într-o versiune cu mingea la coș a ”eternului derby”.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 5-a

Vineri, 1 martie

SCM Timișoara - SCM U Craiova  74:71 (19:24, 16:11, 27:12, 12:24)

Sâmbătă, 2 martie

CSM CSU Oradea - BCM U FC Argeș Pitești

Marți, 5 martie

”U” BT Cluj-Napoca - BC CSU Sibiu

Grupa Galbenă – etapa a 5-a

CS Municipal Mediaș - ABC Athletic Constanța  79:73 (20:24, 26:18, 16:15, 17:16)