LNBM: Gazdele se impun în meciul 2Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Mai 2018

LNBM: Gazdele se impun în meciul 2

Astăzi s-au disputat primele două meciuri din manșa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Naționale de baschet masculin, ambele terminându-se cu victoria echipelor gazdă. Misiune îndeplinită pentru campioana U-Banca Transilvania Cluj și pentru CSU Sibiu, despărțite acum de numai o victorie de calificarea în semifinalele campionatului.

În sala ”Horia Demian” elevii lui Mihai Silvășan au condus pe toată durata partidei contra celor de la Phoenix Galați, Giordan Lee Watson fiind cel mai prolific jucător al gazdelor cu 18 puncte înscrise, în timp ce pentru gălățeni Jarvis Lorenzo Threatt a dus greul cu 23 de puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive.

La Sibiu, SCMU Craiova a ținut ritmul cu trupa lui Dan Fleșeriu în primul sfert, unul foarte spectaculos cu 48 de puncte înscrise. Gazdele au făcut diferența în cel de-al doilea sfert pe care au apărat-o cu succes până la final, chiar dacă oltenii s-au apropiat la o posesie, 78:75, cu 26 de secunde înainte de final.

Disputele play-off-ului sunt următoarele:

Vineri, 4 mai

U-Banca Transilvania Cluj - CS Phoenix Galați  78:64 (22:7, 22:29, 17:18, 17:10)

BC CSU Sibiu - SCMU Craiova  82:75 (24:24, 22:12, 16:18, 20:21)

Sâmbătă, 5 mai

CSM CSU Oradea - BCMU FC Argeș Pitești

CSM Steaua Eximbank - BC SCM Timișoara

Meciurile numărul 3 și 4 se vor disputa în zilele de 8-9, respectiv 10-11 mai pe terenurile echipelor oaspete, iar decisivul pe 14 mai.