LNBM: Gazdele, în avantaj după primele două partide. Oltenii fac excepțieMircea Roșca / SportPictures.eu
27 Apr 2019

LNBM: Gazdele, în avantaj după primele două partide. Oltenii fac excepție

Partidă strânsă în cea de-a doua înfruntare de la Cluj dintre U-BT și Steaua, încheiată cu victoria la o posesie a gazdelor. La fel ca și în prima dispută din urmă cu trei zile, elevii lui Sasa Ocokolic au evoluat curajos și au fost aproape de a provoca surpriza după ce cu 100 de secunde înainte de final conduceau cu 68:66, dar coșul de 3 puncte reușit de sniper-ul Rasic și cel de 2 puncte al lui Dorsey au făcut diferența. Nana Foulland a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 20 de puncte, în timp ce pentru steliști Chatman a adus 23 de puncte, iar Duric 18.

La Craiova, gazdele nu au mai făcut greșeli și s-au impus cu o diferență confortabilă de 16 puncte după ce au controlat cu autoritate sferturile 2 și 3 ale partidei. Cu 1-1 la general, oltenii se vor deplasa la Timișoara la mijlocul săptămânii viitoare obligați să recupereze handicapul jocul pierdut în debutul seriei pentru a se menține în lupta pentru un loc în semifinale.

Celelalte două partide, disputate astăzi, au fost de asemenea tranșate de gazde, însă scenariile au fost diferite. Dacă la Sibiu elevii lui Dan Fleșeriu au avut permanent sub control jocul cu Dinamo Știința, partida de la Oradea a avut suișuri și coborâșuri pentru gazde, care însă s-au impus până la urmă la diferență minimă. Practic, diferența a fost făcută în ultimul sfert al partidei, în care s-a intrat la egalitate 57:57, iar piteștenii au ținut aproape până la jumătatea acestuia. O triplă a lui Zekovic a fost cea care a dat startul desprinderii gazdelor până la 69:61 și apoi 74:65, pentru ca ultimele trei minute să fie dominate de oaspeți, însă aruncarea de 3 puncte ratată de Korniienko pe secundele de final i-a salvat pe orădeni de o înfrângere delicată.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Play-off, sferturi de finală

Miercuri, 24 aprilie

”U” BT Cluj-Napoca - Steaua București  72:64 (19:18, 16:23, 23:14, 14:9)

SCM U Craiova - SCM Timișoara  69:71 (22:19, 17:20, 16:12, 14:20)

Joi, 25 aprilie

BC CSU Sibiu - Dinamo Știința București  81:75 (24:19, 19:21, 11:23, 27:12)

CSM CSU Oradea - BCM U FC Argeș Pitești  81:77 (26:25, 11:20, 24:16, 20:16)

Vineri, 26 aprilie

”U” BT Cluj-Napoca - Steaua București  71:68 (19:21, 15:14, 18:19, 19:14) – scor general 2-0

SCM U Craiova - SCM Timișoara  88:72 (13:16, 27:20, 25:13, 23:23) – scor general 1-1

Sâmbătă, 27 aprilie

BC CSU Sibiu - Dinamo Știința București  91:82 (28:19, 20:18, 19:18, 24:27) – scor general 2-0

CSM CSU Oradea - BCM U FC Argeș Pitești  74:73 (26:26, 18:13, 13:18, 17:16) – scor general 2-0