Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Baschet
powered by Trocal
LNBM: Finala începe cu o surprizăValentin Macrea / SportPictures.eu
27 Mai 2019

LNBM: Finala începe cu o surpriză

În sala Transilvadia din orașul de pe Cibin CSU Sibiu și CSM CSU Oradea au disputat în această seară prima partidă a finalei Ligii Naționale de baschet masculin. Elevii lui Cristian Achim s-au impus la limită, 89:87 și au făcut un pas important către păstrarea titlului chiar dacă au intrat cu șansa a doua în această serie contra sibienilor.

Decisivă a fost prestația orădenilor din sfertul cu numărul 3, cel în care au revenit de la -8, 43:35, și au terminat cu un avantaj de 8 puncte, 57:65, iar în ultimele 10 minute ”triplele” lui Bobe Nicolescu și Zekovic au ținut la distanță formația gazdă.

Giordan Watson a fost cel mai bun marcator al orădenilor cu 17 puncte, în timp ce din tabăra sibienilor Isaiah Philmore a înscris același număr de puncte.

Miercuri este programat tot la Sibiu meciul cu numărul 2 al finalei, pentru ca duminică duelul să se mute în arena ”Antonio Alexe”.

Ieri s-a disputat primul joc din finala mică, unul în care ”U” BT Cluj-Napoca a depășit pe teren propriu SCM U Craiova cu scorul de 89:82, joi în Bănie jucătorii pregătiți de Aleksandar Todorov fiind obligați să se autodepășească pentru a rămâne în cursa pentru medaliile de bronz.

Duelul pentru locul 5 continuă după ce astăzi BCM U FC Argeș Pitești a depășit cu un categoric 95:69 pe SCM Timișoara și meciul decisiv se va disputa joi pe malurile Begăi, în timp ce în sala din Ștefan cel Mare, Steaua a învins Dinamo Știința și a închis seria pentru locul 7.

 

Iată rezultatele și programul partidelor:

Finala

Luni, 27 mai

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea  87:89 (22:18, 21:17, 14:30, 30:24)

Miercuri, 29 mai

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea

Duminică, 2 iunie

CSM CSU Oradea - BC CSU Sibiu

Marți, 4 iunie

CSM CSU Oradea - BC CSU Sibiu

Vineri, 7 iunie

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea

 

Locurile 3-4

Duminică, 26 mai

”U” BT Cluj-Napoca - SCM U Craiova  89:82 (26:13, 24:27, 15:13, 24:29)

Joi, 30 mai

SCM U Craiova - ”U” BT Cluj-Napoca

Marți, 4 iunie

”U” BT Cluj-Napoca - SCM U Craiova

 

Locurile 5-6

Joi, 23 mai

SCM Timișoara - BCM U FC Argeș Pitești  75:61 (18:16, 17:16, 25:15, 15:14)

Luni, 27 mai

BCM U FC Argeș Pitești - SCM Timișoara  95:69 (33:17, 19:21, 24:17, 19:14)

Joi, 30 mai

SCM Timișoara - BCM U FC Argeș Pitești

 

Locurile 7-8

Joi, 23 mai

Steaua București - Dinamo Știința București  75:68 (16:19, 25:12, 17:19, 17:18)

Luni, 27 mai

Dinamo Știința București - Steaua București  58:71 (14:19, 16:22, 22:20, 6:10)

 

Până acum se cunosc următoarele poziții în clasamentul final al campionatului:

7 Steaua București

8 Dinamo Știința București

9 CSO Voluntari

10 CSM Phoenix CSU Galați

11 CSM Târgu Mureș

12 CS Municipal Mediaș

13 ABC Athletic Constanța

14 CSM Sighetu Marmației

15 CSM VSKC Miercurea Ciuc

16 CSM 2007 Focșani

Alte știri din Baschet