LNBM: Final dramatic în partida de la OradeaStefan Constantin / SportPictures.eu
26 Ian 2019

LNBM: Final dramatic în partida de la Oradea

Campioana CSM CSU Oradea a suferit a șasea înfrângere în campionat și a doua pe teren propriu în partida din această seară contra celor de la SCM Timișoara. Surpriza plăcută a fazei I a sezonului, echipa bănățeană a venit în orașul de pe Crișuri să-și joace șansa și a făcut-o cu succes ținându-i în șah pe Watson, Richard, Ginyard și colegii lor.

Rezumând la câteva cuvinte, se poate spune că oaspeții au obținut victoria deoarece au învins în duelul aruncărilor de 3 puncte, cu 13 reușite din 25 de aruncări față de 12 din 28 ale orădenilor. Pornit de la scorul de 67:67, ultimul sfert al meciului a adus cinci reușite din afara semicercului pentru bănățeni față de niciuna a orădenilor, mai mult decât atât, cei trei lideri ai gazdelor ratând câte o aruncare în ultimele două minute, atunci când scorul era 83:83.

În pofida înfrângerii la o posesie, orădenii au avut în Kris Richard cel mai prolific jucător al meciului cu 32 de puncte, din tabăra oaspeților evidențiindu-se Vladan Vukosavljevic cu 27 de puncte. Cu această înfrângere, ”leii” pierd teren în fața clujenilor și al sibienilor, cei care mâine vor evolua pe teren propriu cu BCM U FC Argeș Pitești.

În grupa Galbenă, Steaua și Dinamo Știința au trecut fără emoții de ABC Athletic Constanța, respectiv CSO Voluntari și lasă impresia unei diferențe considerabile de valoare între grupele valorice în care au evoluat în prima parte a campionatului.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 2-a

Vineri, 25 ianuarie

”U” BT Cluj-Napoca - SCM U Craiova  77:62 (20:14, 14:12, 19:19, 24:17)

Sâmbătă, 26 ianuarie

CSM CSU Oradea - SCM Timișoara  85:88 (25:27, 19:14, 23:26, 18:21)

Duminică, 27 ianuarie

BC CSU Sibiu - BCM U FC Argeș Pitești

Grupa Galbenă – etapa a 2-a

CS Municipal Mediaș - CSM Phoenix CSU Galați  74:86 (22:22, 17:26, 21:15, 14:23)

Dinamo Știința București - CSO Voluntari  78:66 (18:19, 19:12, 22:15, 19:20)

Steaua București - ABC Athletic Constanța  107:78 (28:27, 31:12, 28:24, 20:15)