LNBM: Două din două pentru clujeniFlaviu Buboi / SportPictures.eu
11 Iun 2021

LNBM: Două din două pentru clujeni

Finala mare a Ligii Naționale de baschet masculin a programat vineri în BTarena meciul 2 al disputei dintre U-Banca Transilvania Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea.

Spre deosebire de victoria ceva mai strânsă, 73:62, din primul joc disputat miercuri, în partida de astăzi elevii lui Mihai Silvășan s-au dezlănțuit în sfertul al treilea și au încheiat cu o diferență consistentă. Dacă la pauza mare diferența de pe tabelă nu era mare, doar +7 pentru clujeni, aceștia au dominat primele 10 minute după pauza mare și le-au încheiat cu un consistent 37:18 ce a cântărit decisiv în balanța jocului.

Cei mai buni jucători din tabăra învingătorilor au fost Richard cu 21 de puncte, 3 recuperări și 6 pase decisive, Stipanovici cu 15 puncte, 7 recuperări și 4 assist-uri, și Tarolis cu 14 puncte, 3 recuperări și 2 assist-uri, în timp ce pentru orădeni Green și Broussard au înscris câte 12 puncte.

Finala se mută pentru următoarele două partide la Oradea, jucătorii pregătiți de Cristian Achim fiind obligați să învingă și marți și joi pentru a se menține în lupta pentru titlu.

Iată programul și rezultatele meciurilor din semifinalele campionatului:

Miercuri, 9 iunie

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – CSM CSU Oradea  73:62 (18:15, 11:11, 28:21, 16:15)

CSO Voluntari – FC Argeș Pitești  74:78 (26:20, 17:15, 20:18, 11:25)