LNBM: Dispute animate sub panouRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Nov 2015

LNBM: Dispute animate sub panou

Etapa a șasea a Ligii Naționale de baschet masculin a adus meciuri echilibrate, dar și cu răsturnări importante pe tabelă. Prin victoria din această seară din sala Dinamo, alb-roșii au egalat-o la puncte pe SCMU Craiova și se situează pe primele două locuri ale clasamentului. Cu Dahlman (24) și Babkauskas (23) principali marcatori, elevii lui Aleksandar Todorov au răsturnat situația de la pauza mare cu un sfert 3 în care și-au sufocat adversarii.

Într-un alt meci la vârful clasamentului orădenii au trecut cu greu de BCMU Pitești, după ce cu 55 de secunde înainte de final scorul era egal 60:60. Clujenii, cu al patrulea succes consecutiv, și sibienii au învins la rândul lor și completează prima jumătate a clasamentului, ambele repurtând victorii împotriva ultimelor două echipe din clasament.

CSU Atlassib Sibiu - CS Energia Tg Jiu  98:80 (55:38)

BC Timișoara - U-Banca Transilvania Cluj  67:77 (32:35)

CSM CSU Oradea - BCMU Pitești  62:60 (28:27)

CS Gaz Metan Mediaș - CS Phoenix Galați  71:74 (33:40)

CS Dinamo București - SCMU Craiova  83:71 (34:45)

Meciul BC Mureș Tg Mureș - Steaua CSM Eximbank a fost amânat.