LNBM: Dinamo se impune pe Bega. Oltenii fac diferența în ultimul minutRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Nov 2019

LNBM: Dinamo se impune pe Bega. Oltenii fac diferența în ultimul minut

Gongul de final al etapei a 4-a a grupei A a Ligii Naționale de baschet masculin a răsunat pe Bega, acolo unde SCM Timișoara a cedat la o diferență neverosimilă la jumătatea ultimului sfert în partida cu Dinamo Știința București.

Startul mai bun al formației oaspete în prima repriză a fost contracarată de revirimentul jucătorilor pregătiți de Dragan Petricevic care s-au apropiat la diferența minimă, 60:61, cu 6 minute înainte de final după ce alb-roșiii aveau +17, 26:43, pe secundele de final al celui de-al doilea sfert. Tripla lui Ferguson și coșurile de 2 puncte ale lui Badiu și Milutinovic (x2) au mărit diferența la 10 puncte, 60:70, punct din care bănățenii au căzut total și au încheiat partida la 17 puncte sub adversari, 64:81. Este cea de-a doua înfrângere a lor din patru meciuri și prima victorie a dinamoviștilor în această ediție de campionat.

Duminică în partida din Bănie dintre SCMU Craiova și Steaua București gazdele au gestionat mai bine ultimul minut de joc, în care s-au desprins de la avantajul de o posesie, 79:77, și au obținut al treilea succes, instalându-se pe locul secund al ierarhiei. Cu doar o victorie în cele patru partide, roș-albaștrii vor primi etapa viitoare vizita vecinei de clasament BCMU FC Argeș Pitești.

Iată programul rundei a 4-a:

Grupa A

Vineri, 1 noiembrie

U-Banca Transilvania Cluj - BC CSU Sibiu  92:64 (18:12, 25:21, 26:10, 23:21)

Sâmbătă, 2 noiembrie

BCMU FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea  71:83 (19:14, 15:24, 18:24, 19:21)

Duminică, 3 noiembrie

SCMU Craiova - Steaua București  83:77 (25:17, 22:22, 17:22, 19:16)

Luni, 4 noiembrie

CS SCM Timișoara - Dinamo Știința București  64:81 (16:20, 13:23, 24:17, 11:21)

Grupa B

CSM 2007 Focșani - ABC Athletic Constanța  61:51 (23:17, 13:14, 14:3, 11:17)

CS Municipal Mediaș - CSM VSKC Miercurea Ciuc  100:80 (22:20, 25:13, 28:19, 25:28)

CS Municipal Galați - CS Municipal Târgu Jiu  92:70 (24:13, 19:15, 25:19, 24:23)

CSM Sighetu Marmației - CSO Voluntari  81:102 (23:27, 22:25, 18:33, 18:17)