Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Baschet
powered by Trocal
LNBM: Dinamo Știința învinge vicecampioanaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Feb 2020

LNBM: Dinamo Știința învinge vicecampioana

Dinamo Știința a învins la limită vicecampioana CSU Sibiu în singura partidă disputată în etapa a 17-a a Grupei Roșii din Liga Națională de baschet masculin.

În sala din Ștefan cel Mare echilibrul s-a păstrat până la startul ultimului sfert în care gazdele au semnat o triplă prin Milutinovici și un lay-up prin Calenic ce i-a dus la +7, 62:55, avantaj ce a fost aproape de a fi anulat la jumătatea sfertului după o aruncare de 3 puncte a lui Jared Jordan ce a minimizat handicapul sibienilor pe tabelă, 69:68. Milutinovic a răspuns cu aceeași monedă, apoi a fost rândul lui Chris Cooper să restrângă avantajul gazdelor după un ”and one” și diferența minimă s-a păstrat până la final.

Mladen Jeremic a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 23 de puncte, în timp ce din tabăra oaspeților Isaiah Philmore a fost principalul realizator cu 22 de puncte.

Celelalte două partide ale rundei au fost amânate deoarece CSM CSU Oradea și U-Banca Transilvania Cluj au disputat meciurile decisive în grupa J a FIBA Europe Cup.

 

Iată programul rundei a 17-a:

Grupa Roșie

Miercuri, 5 februarie

Dinamo Știința București - BC CSU Sibiu  79:78 (13:16, 29:27, 15:12, 22:23)

Sâmbătă, 21 martie

CS SCM Timișoara - U-Banca Transilvania Cluj

Partida Steaua București - CSM CSU Oradea va fi reprogramată.

Grupa Galbenă

Miercuri, 5 februarie

CSM 2007 Focșani - BCMU FC Argeș Pitești  70:90 (14:25, 16:24, 24:25, 16:16)

CS Municipal Mediaș - SCMU Craiova  88:92 (32:26, 16:27, 19:27, 21:12)

CSO Voluntari - CS Municipal Galați  82:77 (24:14, 19:22, 17:19, 22:22)

 

Clasamentul arată astfel:

Grupa Roșie:

1.  CSM CSU Oradea                         14/2       30

2.  U-Banca Transilvania Cluj               13/3       29

3.  BC CSU Sibiu                               11/6       28

4.  Steaua București                          7/9         23

5.  Dinamo Știința București                6/11       23

6.  CS SCM Timișoara                        5/11       21

Grupa Galbenă:

1.  SCMU Craiova                               2/0         4

2.  BCMU FC Argeș Pitești                 2/0         4

3.  CSO Voluntari                               1/1         3

4.  CS Municipal Mediaș                     1/1         3

5.  CSM 2007 Focșani                        0/2         2

6.  CS Municipal Galați                       0/2         2

Grupa Albastră:

1.  ABC Athletic Constanța                 6/9         21

2.  CS Municipal Târgu Jiu                  5/10       20

3.  CSM VSKC Miercurea Ciuc           3/12       18

4.  CSM Sighetu Marmației                3/12       18

Alte știri din Baschet