LNBM: Dezechilibru major în ”eternul derby”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Ian 2018

LNBM: Dezechilibru major în ”eternul derby”

Liga Națională de baschet masculin și-a reluat jocurile ieri cu partidele etapei a 12-a, în care campioana en-titre U-Banca Transilvania Cluj s-a impus greu în Trivale grație unui sfert 3 salvator și a unui Zeljko Sakic în zi de grație, cu 24 de puncte înscrise. Elevii lui Hristu Șapera au încântat publicul gazdă până la pauza mare, dar la fel ca în urmă cu un an au fost nevoiți să iasă de pe teren învinși de clujeni, care își consolidează poziția de lider și datorită unui meci în plus disputat.

Scenarii identice au avut partidele de la Târgu Mureș și Sibiu, gazdele instalându-se din start la cârma jocului cu Phoenix Galați și respectiv CSM CSU Oradea. Ceva mai mult suspans a avut partida concitadinelor BC Timba și BC SCM Timișoara, prima, din postura de gazdă, menținându-se în echilibru cu mai bine cotata sa adversară până spre finalul sfertului al treilea. În ultimele 10 minute elevii lui Tudor Costescu au accelerat ritmul și s-au distanțat la 20 de puncte pe tabelă, pecetluind soarta meciului.

În meciul programat astăzi zilei, în sala Dinamo s-a disputat varianta ”la coș” a ”eternului derby”, unul în care Steaua a convertit diferența de experiență și de valoare a lotului și s-a impus la pas, diferența de 53 de puncte înregistrată pe tabelă la ultima sirenă fiind covârșitoare. ”Lanterna roșie” a clasamentului nu a făcut față decât în primele 13 minute ale jocului, după care Zekovic (20 de puncte), Taylor (18 puncte), Marinov (16 puncte) și colegii lor au făcut spectacol pe teren.

Ultima partidă a rundei, cea de la Iași dintre CS Politehnica și SCMU Craiova, este programată pentru ultima zi a acestei luni.

Iată programul rundei a 12-a:

Joi, 4 ianuarie

BCMU FC Argeș Pitești - U-Banca Transilvania Cluj  81:82 (30:20, 21:20, 9:24, 21:18)

BC Mureș Tg. Mureș - CS Phoenix Galați  85:78 (26:17, 26:19, 10:18, 23:24)

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea  83:76 (25:14, 18:20, 19:24, 21:18)

BC Timba Timișoara - BC SCM Timișoara  83:98 (27:20, 17:25, 19:24, 20:29)