LNBM: Derby onorat în sala TransilvaniaValentin Macrea / SportPictures.eu
23 Mar 2019

LNBM: Derby onorat în sala Transilvania

Meci de mare încărcătură în sala ”Transilvania” din Sibiu între ”vulturii” de la CSU și ”leii” de la CSM CSU Oradea, două formații cu pretenții îndreptățite la câștigarea titlului de campioană.

Veniți după o serie de cinci victorii consecutive în campionat, sibienii s-au văzut puși sub presiune de elevii lui Cristian Achim încă din start. Reușind să echilibreze tabela după primele 10 minute de joc, ei nu au putut menține ritmul impus de echipa oaspete, care s-a distanțat la +13, 54:67, cu 6 minute înainte de ultima sirenă, dar finalul a fost unul demn de un thriller. Triplele lui Pratt și Hardy i-au adus pe jucătorii pregătiți de Dan Fleșeriu la o posesie, 67:69, în ultimul minut și chiar la un punct, 70:71, dar Valeika a știut să gestioneze cele două libere de care a beneficiat cu două secunde rămase din joc și a parafat victoria oaspeților.

Cu două etape rămase de jucat din faza a doua a competiției, sibienii au 16 victorii, la fel ca ”U” BT Cluj-Napoca, învingătoare tot astăzi în fața celor de la SCM Timișoara, dar cu un joc mai puțin disputat. Orădenii au 14 victorii și meciuri cu clujenii acasă și la Pitești, un final de fază secundă complicat, dar nu imposibil pentru ei de a obține maximum de puncte.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 8-a

Sâmbătă, 23 martie

”U” BT Cluj-Napoca - BC SCM Timișoara  95:86 (21:22, 26:18, 26:14, 22:32)

CSU Sibiu - CSM CSU Oradea  70:72 (20:19, 13:20, 15:17, 22:16)

Duminică, 24 martie

BCM U FC Argeș Pitești - SCM U Craiova

Grupa Galbenă – etapa a 8-a

Miercuri, 20 martie

ABC Athletic Constanța - CSO Voluntari  66:91 (14:24, 14:21, 16:30, 22:16)

Steaua București - CS Municipal Mediaș  84:60 (25:16, 11:14, 35:16, 13:14)

Dinamo Știința București - CSM Phoenix CSU Galați

Grupa Albastră – etapa a 8-a

Rapid București - CSM 2007 Focșani  65:74 (20:18, 17:19, 13:17, 15:20)

CSM Sighetu Marmației - CSM VSKC Miercurea Ciuc  96:85 (20:22, 29:23, 18:23, 29:17)

CSM Târgu Mureș - ACS Târgu Jiu  127:84 (44:14, 27:27, 29:24, 27:19)