LNBM: Decizie în prelungiri în ultimul meci al anuluiDan Ille / SportPictures.eu
30 Dec 2020

LNBM: Decizie în prelungiri în ultimul meci al anului

Două partide au reținut atenția în ultima rundă a Ligii Naționale de baschet masculin. La Sibiu, CSM CSU Oradea a câștigat pe ultima sută de metri partida contra celor de la BCMU FC Argeș Pitești, două triple înscrise de Stephen Holt întorcând scorul de la 64:65 la 70:65 în ultimele două minute de joc. Piteștenii au ținut piept cu mult curaj formației orădene, Nikola Jevtovic reușind o prestație de excepție cu 20 de puncte și 16 recuperări, urmat de Tony Bishop cu 13 puncte și 10 recuperări, în timp ce învingătorii au avut cei mai buni performeri pe Nikola Markovic cu 20 de puncte și 10 recuperări și Garlon Green cu 18 puncte și 7 recuperări.

Ultima partidă a serii și a acestui an a fost decisă după o repriză de prelungiri. Tot la Sibiu, gazdele de la BC CSU au fost egalate la 78 de SCM Timișoara când mai erau 25 de minute de joc prin liberele transformate de Igor Mijajlovic, iar finalul a fost intens. Philmore pentru sibieni și Mijailovic au ratat aruncările de 2 puncte și s-a intrat în prelungiri, acolo unde elevii lui Dan Fleșeriu au avut în Addison jucătorul decisiv. Cu 8 puncte din 5 libere și o triplă, guardul american al sibienilor a tranșat victoria și a adus gazdelor cea de-a șasea victorie în campionat, cu care încheie anul pe primul loc al ierarhiei.

Campionatul nu ia o pauză mai lungă de o săptămână, miercurea viitoare, pe 6 ianuarie, echipele urmând să revină în competiție în turneul cu numărul 4 ce va fi organizat la Craiova, Sibiu și Voluntari.

Iată programul turneului cu numărul 3:

Marți, 29 decembrie

CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSA Steaua București  53:70 (10:25, 17:14, 14:15, 12:16)

SCMU Craiova – ABC Athletic Neptun Constanța  69:61 (18:18, 19:4, 14:13, 18:26)

CS SCM Timișoara – BCMU FC Argeș Pitești  73:78 (21:24, 7:22, 29:16, 16:16)

CSM 2007 Focșani – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  51:82 (19:25, 8:26, 11:16, 13:15)

Dinamo București – CSO Voluntari  66:77 (13:18, 17:19, 23:20, 13:20)

CSM CSU Oradea – BC CSU Sibiu  87:91 (24:19, 14:26, 22:33, 27:13)

Miercuri, 30 decembrie

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – CSM VSKC Miercurea Ciuc  103:70 (33:20, 27:18, 26:17, 17:15)

ABC Athletic Neptun Constanța – Dinamo București  54:79 (13:27, 15:16, 16:16, 10:20)

BCMU FC Argeș Pitești – CSM CSU Oradea  65:71 (20:23, 13:14, 20:15, 12:19)

CSA Steaua București – CSM 2007 Focșani  80:64 (21:11, 13:21, 23:16, 23:16)

CSO Voluntari – SCMU Craiova  85:64 (18:17, 21:12, 26:11, 20:24)

BC CSU Sibiu – CS SCM Timișoara  92:85 (18:19, 17:24, 22:13, 21:22, 14:7)