LNBM: Clujenii și sibienii se califică în semifinaleRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Mai 2018

LNBM: Clujenii și sibienii se califică în semifinale

Favoritele  U-Banca Transilvania Cluj și BC CSU Sibiu s-au impus în primul meci disputat în deplasare și au obținut a treia victorie în seriile cu CS Phoenix Galați și respectiv SCMU Craiova ceea ce le-a adus calificarea în penultimul act al campionatului Ligii Naționale de baschet masculin.

Campionii s-au impus grație unui start foarte bun în ultimul sfert al partidei din sala Dunărea din Galați, elevii lui Mihai Silvășan mărind ecartul de pe tabelă de la +2, 53:55, la +12, 54:66, avantaj pe care l-au apărat până la final. Clujenii au acum mai mult timp să pregătească semifinala în care vor întâlni învingătoarea dintre BC SCM Timișoara și CSM Steaua Eximbank, echipe aflate la egalitate 1-1 la scorul general.

O situație similară o au și sibienii, care așteaptă deznodământul disputei dintre BCMU FC Argeș Pitești și CSM CSU Oradea, aflate și ele la egalitate după primele două partide. Sibienii au trăit periculos la Craiova, acolo unde cu un minut și jumătate înainte de final gazdele erau în avantaj cu un punct, 83:82. Liberele transformate de Chris Cooper (1) și Monyea Pratt (2) i-au adus în avantaj pe elevii lui Dan Fleșeriu, apoi Lamarcus Reed a transformat doar prima liberă și a ratat ocazia de a trimite meciul în prelungiri.

Disputele play-off-ului sunt următoarele:

Marți, 8 mai

CS Phoenix Galați - U-Banca Transilvania Cluj  67:71 (23:26, 14:11, 16:18, 14:16)

SCMU Craiova - BC CSU Sibiu  84:85 (25:22, 24:25, 14:17, 21:21)

Miercuri, 9 mai

BCMU FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea

BC SCM Timișoara - CSM Steaua Eximbank

Meciurile numărul 4 se vor disputa joi, 10 mai, respectiv vineri, 11 mai, iar decisivele, dacă este cazul, pe 14 mai.