LNBM: Clujenii se impun în ultimul derbyFlaviu Buboi / SportPictures.eu
07 Apr 2019

LNBM: Clujenii se impun în ultimul derby

Odată cu partida din sala Transilvania dintre CSU Sibiu și ”U” BT Cluj-Napoca s-a încheiat faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculin și s-au stabilit duelurile din play-off-ul competiției.

Clujenii s-au impus la capătul unui joc pe care l-au controlat cu o prestație remarcabilă a lui Dykes și a lui Dorsey, ambii fiind marcatori a câte 18 puncte, și au egalat la 2 scorul întâlnirilor directe din această ediție de campionat, însă rezultatul, 72:78, nu a schimbat ierarhia finală a primei grupe valorice.

Așadar, CSU Sibiu termină pe primul loc grupa Roșie și o va avea ca adversară în sferturile de finală pe Dinamo Știința, iar ”U” BT Cluj-Napoca va reedita în această fază, de pe alte coordonate, finala din urmă cu două sezoane cu Steaua, câștigătoarea grupei Galbene. Duelul din această ultimă etapă dintre BCM U FC Argeș Pitești și CSM CSU Oradea se va repeta în play-off, cu formația orădeană având avantajul terenului propriu în primele două partide, la fel ca și în cazul înfruntării dintre SCM U Craiova și SCM Timișoara, caz în care oltenii au terminat pe locul 4 și găzduiesc primele două meciuri.

Vă reamintim că sferturile de finală se dispută după sistemul ”3 jocuri din 5”, formațiile mai bine clasate pornind cu avantajul terenului propriu. Datele celor cinci meciuri sunt 24 și 26 aprilie, 1, 3 și 6 mai.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 10-a

Vineri, 5 aprilie

SCM U Craiova - SCM Timișoara  88:83 (12:22, 22:25, 26:21, 28:15)

Sâmbătă, 6 aprilie

BCM U FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea  90:81 (24:17, 26:21, 23:28, 17:15)

Duminică, 7 aprilie

BC CSU Sibiu - ”U” BT Cluj-Napoca  72:78 (17:21, 14:18, 19:21, 22:18)

Grupa Galbenă – etapa a 10-a

Joi, 4 aprilie

Steaua București - Dinamo Știința București  85:75 (23:21, 23:13, 12:18, 27:23)

ABC Athletic Constanța - CS Municipal Mediaș  78:74 (23:25, 17:13, 15:20, 23:16)

CSO Voluntari - CSM Phoenix CSU Galați  69:66 (16:16, 15:18, 12:14, 26:18)

Grupa Albastră – etapa a 10-a

CSM 2007 Focșani - CSM VSKC Miercurea Ciuc  75:73 (11:14, 25:19, 15:22, 24:18)

CSM Târgu Mureș - CSM Sighetu Marmației  97:85 (24:21, 25:26, 25:19, 23:19)

Rapid București - ACS Târgu Jiu  85:73 (20:21, 25:14, 19:22, 21:16)

Grupa Verde

CN Aurel Vlaicu București - CS Universitatea Cluj  63:70 (15:13, 14:10, 18:15, 16:32)

CS Agronomia București - CS Universitatea Cluj  84:80 (27:21, 31:22, 16:23, 10:14)