LNBM: Clujenii se impun în Ștefan cel MareSportPictures.eu
26 Oct 2018

LNBM: Clujenii se impun în Ștefan cel Mare

Etapa a 4-a a Ligii Naționale de baschet masculin a continuat astăzi cu partida din grupa valorică A disputată în sala din șoseaua Ștefan cel Mare dintre Dinamo Știința și ”U” BT Cluj-Napoca.

Gazdele au ținut ritmul cu mult mai experimentații lor adversari până la jumătatea ultimului sfert, atunci când diferența de pe tabelă era de o posesie pentru clujeni, 74:77. Elevii lui Mihai Silvășan au pus în valoare experiența superioară și cu contribuția consistentă a lui Kyndall Dykes, 12 puncte până la final, au ieșit de pe teren cu un avans de 11 puncte.

Cu un total de 27 de puncte, 3 recuperări și 3 assist-uri, Dykes a fost omul meciului pentru clujeni, fiind secondat de Tony Easley, autor a 20 de puncte, 11 recuperări și 4 pase decisive.

În celălalt meci al zilei, disputat la Târgu Mureș între două echipe neînvinse după primele trei etape, gazdele au avut nevoie de prelungiri pentru a trece de CSM Focșani.

Iată programul și rezultatele înregistrate în etapa a 4-a:

Grupa valorică A

Miercuri, 24 octombrie

BC CSU Sibiu - SCM Timișoara  90:78 (22:21, 22:21, 19:17, 27:19)

Vineri, 26 octombrie

Dinamo Știința București - ”U” BT Cluj-Napoca  85:96 (15:24, 29:23, 16:22, 25:27)