LNBM: Clujenii obțin victoria decisivăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Mai 2019

LNBM: Clujenii obțin victoria decisivă

După două partide câștigate la mare luptă la Cluj, U-BT a învins și în cea de-a treia partidă a sfertului de finală disputată pe terenul celor de la Steaua și cu scorul general de 3-0 a obținut calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin.

Soarta partidei a fost decisă în ultimele 6 minute de joc, când oaspeții clujeni s-au distanțat de la 52:51 la 57:51 cu lay up-ul lui Foulland și aruncarea de 3 a lui Dykes, MVP-ul acestei partide. Tot el a mărit la 8 puncte distanța ce le separa pe cele două combatante cu 90 de secunde înainte de final, dar Duric și Chatman au readus speranța în rândul fanilor steliști prezenți în sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu” reducând la minim handicapul, 66:67 cu 9 secunde rămase din joc. Liberele transformate de Dorsey și cele ratate de Delas au stabilit învingătoarea partidei și astfel clujenii au parte de o calificare rapidă, dar nu simplă, în semifinale.

Dykes a fost cel mai bun jucător al partidei cu 21 de puncte înscrise, 4 recuperări și 4 pase decisive, în timp ce pentru gazde Chatman a adus 16 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive.

Pe malurile Begăi, SCM U Craiova a recuperat handicapul meciului pierdut în prima înfruntare de pe teren propriu cu SCM Timișoara. Partida cu numărul 3 a avut o desfășurare similară cu cea a partidei din Capitală, învingătoarea fiind decisă de prestația lui Troupe, autor a 7 puncte în ultimele 5 minute de la scorul de 76:76.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Play-off, sferturi de finală

Miercuri, 24 aprilie

”U” BT Cluj-Napoca - Steaua București  72:64 (19:18, 16:23, 23:14, 14:9)

SCM U Craiova - SCM Timișoara  69:71 (22:19, 17:20, 16:12, 14:20)

Joi, 25 aprilie

BC CSU Sibiu - Dinamo Știința București  81:75 (24:19, 19:21, 11:23, 27:12)

CSM CSU Oradea - BCM U FC Argeș Pitești  81:77 (26:25, 11:20, 24:16, 20:16)

Vineri, 26 aprilie

”U” BT Cluj-Napoca - Steaua București  71:68 (19:21, 15:14, 18:19, 19:14)

SCM U Craiova - SCM Timișoara  88:72 (13:16, 27:20, 25:13, 23:23)

Sâmbătă, 27 aprilie

BC CSU Sibiu - Dinamo Știința București  91:82 (28:19, 20:18, 19:18, 24:27)

CSM CSU Oradea - BCM U FC Argeș Pitești  74:73 (26:26, 18:13, 13:18, 17:16)

Miercuri, 1 mai

Steaua București - ”U” BT Cluj-Napoca  66:69 (17:17, 12:21, 14:9, 23:22) – scor general 0-3

SCM Timișoara - SCM U Craiova  78:90 (23:22, 21:24, 18:20, 16:24) – scor general 1-2