LNBM: Clujenii înving la pas în prologul etapei grupei RoșiiMircea Roșca / SportPictures.eu
25 Ian 2019

LNBM: Clujenii înving la pas în prologul etapei grupei Roșii

Etapa a doua a primelor trei grupe valorice a programat astăzi câte o partidă în fiecare dintre acestea. Capul de afiș a fost, fără îndoială, meciul din sala ”Horia Demian” din Cluj dintre gazdele de la ”U” Banca Transilvania și SCM U Craiova.

Revelația sezonului regulat nu a făcut față presiunii puse de elevii lui Mihai Silvășanu care după primele minute de tatonare s-au instalat la conducere pe tabelă și au terminat cu un avantaj confortabil de 15 puncte. Omul partidei pentru clujeni a fost Jason Washburn, autor a 19 puncte și 6 recuperări, în timp ce din rândul oaspeților a ieșit în evidență Igor Mijajlovic cu 13 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive.

În grupa Galbenă medieșenii au înregistrat a doua înfrângere, de data aceasta pe propriul teren în disputa cu Phoenix. Sâmbătă, Steaua și Dinamo Știința vor evolua în propriul fief după victoriile din deplasare înregistrate în prima etapă și pot lua o opțiune pentru calificarea în sferturile de finală ale campionatului.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 2-a

Vineri, 25 ianuarie

”U” BT Cluj-Napoca - SCM U Craiova  77:62 (20:14, 14:12, 19:19, 24:17)

Sâmbătă, 26 ianuarie

CSM CSU Oradea - SCM Timișoara

Duminică, 27 ianuarie

BC CSU Sibiu - BCM U FC Argeș Pitești

Grupa Galbenă – etapa a 2-a

CS Municipal Mediaș - CSM Phoenix CSU Galați   74:86 (22:22, 17:26, 21:15, 14:23)