LNBM: Clujenii înving a treia oară ”leii” orădeniFlaviu Buboi / SportPictures.eu
10 Feb 2019

LNBM: Clujenii înving a treia oară ”leii” orădeni

”U” BT Cluj-Napoca a învins-o în polivalenta din orașul de sub Feleac pe CSM CSU Oradea păstrându-și invincibilitatea în acest sezon în fața campioanei.

Partida a fost echilibrată pe parcursul primului sfert, apoi gazdele s-au distanțat treptat și conduceau la mijlocul celui de-al treilea sfert cu +13 pe tabelă, 54:41. Cu ”motoarele” Kris Richard și Giordan Watson, elevii lui Cristian Achim au revenit treptat și au izbutit să preia conducerea 66:67 atunci când mai erau mai puțin de trei minute de joc și au anunțat un final de foc. Avantajul pe tabelă a basculat de o parte și de alta pentru ca la 7 secunde înainte de ultima sirenă Kyndall Dykes să se dovedească încă o dată decisiv pentru clujeni și să înscrie coșul ce le aduce victoria.

Elevii lui Mihai Silvășan rămân în plasa liderului CSU Sibiu cu o victorie în minus, în timp ce orădenii rămân pe locul 4 cu 10 victorii din 18 meciuri.

În grupa Galbenă, Dinamo a dispus de CSM Mediaș cu un reconfortant +25 și rămâne singura echipă fără înfrângere în clasamentul grupei.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa Roșie – etapa a 4-a

Sâmbătă, 9 februarie

BC CSU Sibiu - SCM U Craiova  77:68 (21:20, 16:11, 13:17, 27:20)

Duminică, 10 februarie

”U” BT Cluj-Napoca - CSM CSU Oradea  73:71 (17:18, 19:11, 20:24, 17:18)

Luni, 11 februarie

BCM U FC Argeș Pitești - SCM Timișoara

Grupa Galbenă – etapa a 4-a

ABC Athletic Constanța - CSM Phoenix CSU Galați  62:79 (15:10, 12:29, 22:13, 13:27)

Steaua București - CSO Voluntari  72:77 (18:13, 15:26, 24:18, 15:20)

Dinamo Știința București - CS Municipal Mediaș  95:70 (25:22, 12:12, 29:14, 29:22)

Grupa Albastră – etapa a 4-a

Vineri, 8 februarie

CSM Târgu Mureș - CSM 2007 Focșani  76:56 (19:15, 16:13, 24:11, 17:17)

Rapid București - CSM VSKC Miercurea Ciuc  89:86 (21:21, 21:21, 19:16, 28:28)

CSM Sighetu Marmației - ACS Târgu Jiu  97:83 (27:27, 16:21, 31:11, 23:24)

Grupa Verde – etapa a 3-a

CS Agronomia București - CS Universitatea Cluj  81:71 (20:14, 24:12, 16:19, 21:26)