LNBM: Clujenii fac diferența în ultimul sfertMircea Rosca / SportPictures.eu
06 Oct 2018

LNBM: Clujenii fac diferența în ultimul sfert

Cel de-al doilea meci al grupei A a Ligii Naționale de baschet masculin s-a disputat în această seară în Polivalenta din Cluj, acolo unde U-Banca Transilvania a primit vizita celor de la BCMU FC Argeș Pitești. Un prim sfert foarte bun încheiat cu +11 puncte a fost urmat de unul în oglindă în care băieții pregătiți de Florin Nini au reușit chiar să treacă în avantaj. Piteștenii au continuat prestația pozitivă și după pauza mare și au încheiat sfertul al treilea cu un avans de trei puncte pe tabelă, dar ultimele 6 minute au aparținut elevilor lui Mihai Silvășan, care s-au desprins de la 69:69 și au încheiat partida cu 80:76. Kyndall Dykes a fost MVP-ul partidei cu 30 de puncte, 3 recuperări și 5 pase decisive, ceea ce l-au condus la un index al eficienței de +35.

Singura partidă a grupei B disputată astăzi s-a încheiat cu victoria categorică a gazdelor de la CSO Voluntari în jocul cu constănțenii de la ABC Athletic, iar în grupa C CSM Tg. Mureș a trecut de CSM Phoenix CSU Galați la capătul unui meci strâns, iar ACS Tg. Jiu s-a impus lejer pe teren propriu în partida cu CSM VSKC Miercurea Ciuc.

Vineri, 5 octombrie

Dinamo Știința București – BC CSU Sibiu  92:96 (22:21, 18:24, 23:25, 29:26)

CSM Sighetu Marmației – Universitatea Cluj-Napoca  101:62 (30:16, 25:21, 24:12, 22:13)

Rapid București – CSM 2007 Focșani  69:78 (19:24, 15:19, 21:12, 14:23)

Sâmbătă, 6 octombrie

CSM Tg. Mureș – CSM Phoenix CSU Galați  93:88 (26:17, 23:20, 24:33, 20:18)

CSO Voluntari – ABC Athletic Constanța  95:68 (25:24, 29:16, 23:16, 18:12)

ACS Tg. Jiu – CSM VSKC Miercurea Ciuc   74:51 (9:16, 26:20, 16:4, 23:11)

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – BCMU FC Argeș Pitești  80:76 (24:13, 16:24, 19:25, 21:14)