LNBM: Clujenii dau totul pe terenMircea Roșca / SportPictures.eu
05 Nov 2018

LNBM: Clujenii dau totul pe teren

În ultima partidă a rundei cu numărul 5 a grupei valorice A a Ligii Naționale de baschet masculin, ”U” BT Cluj-Napoca a demolat-o în sala polivalentă din orașul de sub Feleac pe SCM U Craiova.

Elevii lui Mihai Silvășan au rulat cu motoarele turate și în startul sfertului 4 aveau un avantaj incredibil pe tabelă, +39 la scorul de 87:48. Kyndall Dykes a fost nemilos cu 24 de puncte înscrise din care jumătate reușite din afara semicercului, una dintre reușite făcând deliciul publicului, un buzzer beater ce a stabilit scorul după 30 de minute de joc. ”Wingman” i-a fost Jason Washburn cu 21 de puncte și 8 recuperări, în timp ce pentru oaspeți centrul Jason Boone a fost cel mai bun marcator cu 15 puncte.

Înfrângerea a fost prima suferită de echipa olteană în cele patru meciuri disputate, în timp ce clujenii și-au trecut în cont a patra victorie și se situează pe prima poziție a clasamentului.

Iată programul și rezultatele înregistrate:

Grupa valorică A – etapa a 5-a

Vineri, 2 noiembrie

BCM U FC Argeș Pitești - Dinamo Știința București  98:73 (24:22, 31:14, 23:21, 20:16)

Sâmbătă, 3 noiembrie

SCM Timișoara - Steaua București  78:62 (19:13, 23:14, 22:15, 14:20)

CSM CSU Oradea - BC CSU Sibiu  78:68 (24:20, 16:17, 20:14, 18:17)

Luni, 5 noiembrie

”U” BT Cluj-Napoca - SCM U Craiova  95:68 (28:17, 21:13, 28:16, 18:22)

Grupa valorică B – etapa a 4-a

Cuza Sport Brăila - CSM Mediaș  68:100 (15:23, 27:20, 13:27, 13:30)

Duminică, 4 noiembrie

ABC Athletic Constanța - CSO Voluntari  74:84 (22:28, 19:18, 17:15, 16:23)

Grupa valorică C – etapa a 5-a

CSM 2007 Focșani - CSM Sighetu Marmației  77:82 (19:18, 22:18, 12:18, 24:28)

CSM VSKC Miercurea Ciuc - CS Universitatea Cluj  79:68 (23:22, 21:15, 18:20, 17:11)

Rapid București - CN Aurel Vlaicu  75:60 (20:11, 18:13, 27:19, 10:17)

CS Agronomia București - CSM Phoenix CSU Galați  48:93 (14:20, 16:18, 12:31, 6:24)

ACS Târgu Jiu - CSM Târgu Mureș  60:100 (20:25, 14:25, 16:23, 10:27)