LNBM: Clujenii cuceresc bronzulFlaviu Buboi / SportPictures.eu
30 Mai 2019

LNBM: Clujenii cuceresc bronzul

”U” BT Cluj-Napoca a câștigat și partida cu numărul 2 din duelul cu SCM U Craiova și a obținut medaliile de bronz ale Ligii Naționale de baschet masculin

. În partida disputată în Polivalenta din Craiova, clujenii au reușit să intre la pauza mare în avantaj pe tabelă după ce gazdele s-au aflat la cârma jocului, dar ultimele 20 de minute le-au aparținut în totalitate și s-au impus cu 92:79.

Andrei Calnicenco a fost omul meciului pentru clujeni cu 19 puncte înscrise și 5 recuperări, un rol important avându-l și Kyndall Dykes cu cele 15 puncte, 2 recuperări și 5 pase decisive ale sale.

În lupta pentru locul 5, BCM U FC Argeș Pitești a provocat surpriza învingând SCM Timișoara pe Bega. După un meci în care s-a mers cap la cap până la 72:72 cu două minute înainte de final, coșul de 2 puncte al lui Tudor Gheorghe și ”tripla” lui Mladen Jeremic, MVP-ul partidei, au adus victoria în tabăra oaspeților.

Jeremic a înscris în total 23 de puncte, a făcut 5 recuperări și a dat o pasă decisivă, în timp ce din tabăra gazdelor Cătălin Baciu a înscris 18 puncte și a făcut 9 recuperări.

Singura necunoscută în această ediție de campionat este însăși deținătoarea titlului, însă determinarea cu care au obținut cele două victorii în deplasarea de la Sibiu ne determină să credem că orădenii au mari șanse să închidă duminică seria pentru titlu.