LNBM: Clujenii continuă marșul forțatMircea Rosca / SportPictures.eu
03 Mar 2017

LNBM: Clujenii continuă marșul forțat

Faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculin a debutat în această seară cu două partide din grupa locurilor 1-6, în care sunt programate cu patru etape în plus față de grupa locurilor 7-10.

Cortina s-a ridicat la Sibiu, acolo unde elevii lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 77:70 în partida cu SCM Timișoara și au obținut a 13-a victorie în clasament. Cele două echipe se întâlniseră pe malurile Begăi în ultimul lor meci din sezonul regulat, sibienii obținând și atunci victoria, însă după un meci mult mai strâns încheiat cu scorul 72:73.

Tot o reîntâlnire după o partidă recentă, în penultima etapă a sezonului regulat, a avut loc la Oradea, unde CSM CSU a primit vizita liderului U-Banca Transilvania Cluj. Jucătorii pregătiți de Mihai Silvășan, cu Kyndall Dykes în excelentă dispoziție de joc, au defilat în primele două sferturi și imediat după pauza mare aveau un reconfortant +21 pe tabelă (37:58). Fără a avea ce să piardă, gazdele s-au aruncat în atac și au recuperat punct cu punct pentru a se apropia la o posesie pe finalul partidei, în care șansa a surâs clujenilor și le-a adus victoria la 5 puncte diferență.

Dykes (22 de puncte, 3 recuperări), Rasic (21 de puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive) și Vlad Moldoveanu (19 puncte, 11 recuperări) au fost cei mai importanți jucători clujeni în meciul din această seară, în timp ce pentru orădeni evidențiați au fost Zeno (22 de puncte) și Franklin (15 puncte).

A fost a 17-a victorie a trupei clujene care are acum cu patru mai multe decât CSU Sibiu și cinci față de Steaua, roș-albaștrii urmând să joace mâine la Pitești.