EHF Champions League: Vipers Kristiansand vs. CSM București (live)
    Liga 1: FC Viitorul vs. Sepsi Sfântu Gheorghe (live)
    Digisport 1
LNBM: Campioana începe cu dreptulSabin Malisevschi / SportPictures.eu
08 Oct 2018

LNBM: Campioana începe cu dreptul

Debutul celor de la CSM CSU Oradea în noua ediție de campionat s-a petrecut în propriul fief, în arena ”Antonio Alexe” sosind SCM Timișoara. Trupa bănățeană condusă de pe banca tehnică de sârbul Miodrag Perisic a ținut piept gazdelor doar primul sfert al partidei, orădenii preluând inițiativa și distanțându-se la un confortabil +16, 58:42, pe finalul sfertului 3 pentru ca în ultimele 10 minute să gestioneze avantajul obținut.

Succesul elevilor lui Cristian Achim s-a bazat pe prestația trioului format din Vaidas Kariniauskas (14 puncte, o recuperare, 5 assist-uri), Kristopher Richard (12 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive) și Muhamed Pasalic (11 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive). De la oaspeți Sherwood Brown a intrat în double-double cu 20 puncte și 10 recuperări, fiind secondat de Vladan Vukosavljevic cu 9 puncte și 3 recuperări.

În grupa C Agronomia București a trecut de CNAV București după un meci controlat de la un capăt la celălalt, diferența de scor fiind la un moment dat de 23 de puncte,50:27, la finalul sfertului 3.

Vineri, 5 octombrie

Dinamo Știința București – BC CSU Sibiu  92:96 (22:21, 18:24, 23:25, 29:26)

CSM Sighetu Marmației – Universitatea Cluj-Napoca  101:62 (30:16, 25:21, 24:12, 22:13)

Rapid București – CSM 2007 Focșani  69:78 (19:24, 15:19, 21:12, 14:23)

Sâmbătă, 6 octombrie

CSM Tg. Mureș – CSM Phoenix CSU Galați  93:88 (26:17, 23:20, 24:33, 20:18)

CSO Voluntari – ABC Athletic Constanța  95:68 (25:24, 29:16, 23:16, 18:12)

ACS Tg. Jiu – CSM VSKC Miercurea Ciuc  74:51 (9:16, 26:20, 16:4, 23:11)

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – BCMU FC Argeș Pitești  80:76 (24:13, 16:24, 19:25, 21:14)