LNBM: CSM Steaua păstrează invincibilitatea pe teren propriuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Ian 2018

LNBM: CSM Steaua păstrează invincibilitatea pe teren propriu

Începută la finalul anului trecut cu întâlnirea de la Cluj dintre U-Banca Transilvania și Timba Timișoara, etapa a 13-a a Ligii Naționale de baschet masculin a continuat ieri și astăzi cu patru partide și urmează să se încheie abia în a doua jumătate a lunii februarie cu meciul dintre cele două reprezentante ale Moldovei.

Devansată datorită meciului pe care campioana îl va disputa mâine în deplasare în Belgia cu Belfius Mons-Hainaut contând pentru etapa a doua a grupei L a FIBA Europe Cup, partida de sub dealul Feleacului a fost o ultimă repetiție reușită pentru elevii lui Mihai Silvășan. Ieri SCMU Craiova i-a dominat pe ”tigrii” de la BC Mureș și i-a egalat în clasament unde fiecare are câte 5 victorii din totalul de 11 meciuri jucate, în timp ce elevii lui Hristu Șapera au dovedit că le priește aerul de pe malurile Begăi, câștigând și cea de-a doua partidă cu o reprezentantă a Timișoarei. SCM rămâne cu 9 victorii din 13 meciuri la două puncte în urma liderului, fiind egalată de CSM Steaua Eximbank și CSU Sibiu, protagonistele capului de afiș al etapei.

Meciul disputat în această seară în sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu” a fost la dispoziția jucătorilor pregătiți de Jukka Toijala, neînvinși pe teren propriu nici în a șaptea partidă din acest campionat. Un prim sfert pe care oaspeții l-au încheiat în avantaj a fost dat uitării de prestația foarte bună a lui Baciu (18 puncte), Taylor (16) și Luka Lapornik (14) ce au făcut ca diferența de pe tabelă să fie de 20 de puncte la finalul sfertului 3 (60:40). Eforturile lui Tyler Laser (32 de puncte) nu au fost de ajuns pentru a recupera handicapul în ultimele 10 minute, sibienii suferind la capitolul recuperări (27 față de 41 ale roș-albaștrilor) și cu doar 10 aruncări libere transformate din 22 de care au dispus.

La Oradea, Dinamo nu a putut să scape din fieful ”leilor” cu mai puțin de 39 de puncte diferență pe tabelă și rămâne cu rubrica victoriilor imaculată.

Programul complet al rundei a 13-a este următorul:

Sâmbătă, 30 decembrie

U-Banca Transilvania Cluj - BC Timba Timișoara   97:80 (21:18, 29:22, 23:12, 24:28)